W mBanku dostępne są dwie metody potwierdzenia płatności kartą w sieci – z wykorzystaniem aplikacji mobilnej banku lub kodem SMS. Z tej drugiej opcji korzysta około 15 proc. wszystkich klientów detalicznych. W skali miesiąca autoryzują oni około 245 tys. transakcji internetowych. Teraz mBank będzie te transakcje dodatkowo zabezpieczał z wykorzystaniem biometrii.

Biometria behawioralna w mBanku

W ramach nowego zabezpieczenia, oprócz wpisania jednorazowego hasła SMS, klient przepisuje na swojej klawiaturze udostępnione wyrazy, jest ich pięć. Na tej podstawie mBank buduje i weryfikuje profil biometryczny użytkownika. Gdy bank zbierze wystarczającą ilość danych, liczba wyrazów do przepisania zostanie zmniejszona.

To pierwsze takie rozwiązanie na polskim rynku wprowadzone do weryfikacji płatności kartami w Internecie. mBank zapewnia, że w ramach nowego zabezpieczenia nie zbiera żadnych wrażliwych informacji o kliencie. Do zbudowania profilu bank potrzebuje jedynie informacji, w jaki sposób klient używa klawiszy na klawiaturze, a także ile wynosi czas kliknięć w poszczególne klawisze.

Jeśli klient nie chce, aby bank gromadził i przetwarzał jego dane biometryczne, może nie wyrazić na to zgody. W takiej sytuacji zostanie jednak poproszony o zmianę sposobu autoryzacji płatności na aplikację mobilną.