PagoFX zostanie zlikwidowane 30 listopada bieżącego roku. Z komunikatu Santandera wynika, że decyzja nastąpiła po strategicznej analizie całego projektu. To kolejny dowód na to, że nie na każdym rynku banki mogą z powodzeniem konkurować z fintechami.

Santander zamyka fintech PagoFX

PagoFX zaczęło działać jako niezależny fintech w kwietniu 2020 roku. Na początek rozwiązanie było dostępne dla mieszkańców Wielkiej Brytanii, a następnie pojawiło się także w Hiszpanii oraz w Belgii. Firma umożliwiała międzynarodowe transfery pieniężne z poziomu smartfona – zarówno dla klientów indywidualnych, jak i MŚP.

Fintech zatrudniał ponad 50 osób w Londynie, Madrycie i Brukseli. Do PagoFX dołączali byli pracownicy takich firm jak Amazon, PayPal, czy Intuit. Niepokojącym sygnałem był jednak fakt, że w zeszłym miesiącu z Pago odszedł jeden z jego twórców – Chirag Patel, szef ds. płatności w grupie Santander. Dołączył on do londyńskiego fintechu Paysafe.

W komunikacie Santandera czytamy, że technologia i zasoby PagoFX zostaną wykorzystane do wsparcia PagoNxt Group w przygotowaniu potencjalnej oferty dla klientów.

Spółka stworzona przez Santandera miał konkurować m.in. z brytyjskim Wise (wcześniej Transfer Wise), czyli jednym z najbardziej rozpoznawalnych fintechów w Europie. Firma chwali się dodatnim wynikiem finansowym od 2019 roku, co można traktować jako pewnego rodzaju ewenement w branży. Na początku lipca bieżącego roku Wise zadebiutowało na giełdzie z wyceną 8 mld GBP.