Cyfryzacja państwa przybiera różne kierunki. Aplikacja do kontroli obywateli, czy stosują się do kwarantanny domowej „na selfie”, jest ostatnią rzeczą jakiej spodziewalibyśmy się jeszcze kilka miesięcy temu. Zapewne parę lat temu wywołałoby to nawet oburzenie, ale dzisiaj – w sytuacji nadzwyczajnej – należy ją oceniać raczej przez pryzmat ułatwienia życia tym, których życie jest zagrożone.

Wysłanie zdjęcia zamiast wizyty policjantów – tak, dzięki aplikacji przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji, może wyglądać kwarantanna domowa. Aplikacja jest dostępna w sklepach Google Play i App Store. Resort właśnie rozpoczął proces jej udostępniania.

Kwarantanna „na selfie”

Każdego dnia rośnie liczba osób objętych kwarantanną domową. Z kwarantanną wiążą się pewne obowiązki. To m.in. zakaz opuszczania miejsca, w którym ją odbywamy. Wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo osobom objętym kwarantanną, jak i ich bliskim, czy sąsiadom.

Aby to bezpieczeństwo było skutecznie zapewnione policjanci sprawdzają miejsca pobytu osób przebywających w kwarantannie. Za złamanie kwarantanny może być nałożony mandat do 5 tysięcy złotych. Dzięki aplikacji Kwarantanna domowa, możliwa będzie lepsza realizacja obu celów. Bezpieczeństwa i lepiej adresowanego wsparcia.

Każda osoba, która wjeżdża do Polski – zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, zostaje objęta obowiązkową 14-dniową kwarantanną domową. W praktyce wygląda to tak, że na granicy należy wypełnić tzw. kartę lokalizacyjną, w której wpisywane są dane, w tym m.in. adres (pod którym przechodzona jest kwarantanna) oraz numer telefonu.  Po rozpoczęciu kwarantanny, nie można opuszczać domu. Weryfikacji przestrzegania tych zasad pomagają funkcjonariusze policji. W czasie kwarantanny mogą odwiedzić osobę izolowaną w dowolnym momencie. Można im ułatwić pracę poprzez skorzystanie właśnie z przygotowanej aplikacji: „Kwarantanna domowa”.

– Najlepiej zrobić to od razu po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny – radzi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Nasza aplikacja jest bezpłatna i bezpieczna. Stworzyliśmy ją we współpracy z ekspertami w tej dziedzinie. Można ją znaleźć w sklepach Google Play lub App Store – dodaje szef MC.

Aplikacja korzysta z geolokalizacji

Aplikację aktywuje się za pomocą numeru telefonu. Konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który zostanie wysłany w wiadomości SMS.

WAŻNE! Nie ma możliwości, by z aplikacji korzystały osoby nieobjęte kwarantanną. Jej system jest połączony z bazą numerów telefonów osób, które zostały zobowiązane do przejścia kwarantanny.

Osoba izolowona po aktywacji aplikacji dostaje zadanie… Jakie? Zrobienie sobie zdjęcia. Będzie to tzw. zdjęcie referencyjne. Każdego dnia kwarantanny do objętych nią osób – które zainstalowały i aktywowały aplikację – wysyłany będzie SMS z prośbą o wykonanie zadania. Bardzo prostego i zawsze takiego samego – zrobienia selfie.

Dzięki geolokalizacji oraz nowoczesnemu systemowi porównywania twarzy będzie wiadomo, że to na pewno ta osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym. Pomoże w tym zrobione przy aktywacji zdjęcie referencyjne. To do niego będą porównywane kolejne przesłane fotografie.

Zdjęcia znienacka. 20 minut na wykonanie selfie

– Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka takich zdjęć. Prośby o ich wykonanie będziemy wysyłać „z zaskoczenia”. Idea jest dokładnie taka sama jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Dane osób „meldujących się” na kwarantannie są bezpieczne. Nie będą niepotrzebnie gromadzone, ani przechowywane – zapewnia szef MC.

Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania SMSa. Po upływie tego czasu osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykonamy zdjęcia będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane.

Praktyczna rada: korzystając z aplikacji lepiej nie zapomnieć o tym, by telefon był naładowany, a dźwięki niewyciszone. Należy też sprawdzać skrzynkę odbiorczą SMS. Ponadto użytkownik korzystający z aplikacji Kwarantanna domowa, otrzyma dostęp do wielu przydatnych informacji. Aplikacja daje też m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się z pracownikiem socjalnym. Ministerstwo cyfryzacji w najbliższym czasie będzie dodawać kolejne funkcjonalności.