mSzafir to cyfrowa wersja kwalifikowanego podpisu elektronicznego, o gwarantowanej mocy prawnej, równej podpisowi odręcznemu. W odróżnieniu od standardowej wersji e-podpisu, mSzafir nie wymaga stosowania fizycznych urządzeń, takich jak karty i czytniki.

Podpis kwalifikowany mSzafir w ING Banku Śląskim

Za pomocą mSzafir można podpisać każdy dokument, na dowolnym urządzeniu z dostępem do internetu. Stosowanie e-podpisu oznacza wygodę użytkownika, ale też oszczędność czasu i pieniędzy. Brak konieczności drukowania, kopiowania, wysyłania kurierem czy archiwizowania podpisanych dokumentów przekłada się na wymierne korzyści i pozwala zadbać o środowisko.

Kwalifikowany podpis elektroniczny mSzafir nie wymaga instalowania lub konfigurowania przez użytkownika dodatkowego oprogramowania. Do każdego podpisu dołączony jest znacznik czasu, zapewniający długotrwałą wartość dowodową.

mSzafir spełnia kryteria bezpieczeństwa określone w unijnym rozporządzeniu eIDAS. Jego wersja jednorazowa uprawnia użytkownika do podpisania pojedynczego dokumentu. Proces zdalnego uzyskiwania e-podpisu jest dostępny dla klientów banku, którzy zakładając w nim konto osobiście potwierdzili swoją tożsamość w placówce bankowej.

– Podpis elektroniczny jest coraz popularniejszą usługą cyfrową. W badaniu przeprowadzonym w pierwszym kwartale 2020 roku zainteresowanie korzystaniem z e-podpisu zadeklarowało 28 proc. respondentów, a rok później odsetek ten wzrósł do 57 proc. Udostępnienie e-podpisu mSzafir w ING Banku Śląskim oznacza, że już 6 na 10 klientów bankowości elektronicznej może składać kwalifikowany podpis online – mówi Robert Trętowski, wiceprezes Zarządu KIR.