O sprawie napisał serwis Finextra. Revolut uzyskał licencję bankową od Banku Litwy w 2018 roku, ale dopiero teraz zaczyna z niej korzystać w szerszym zakresie – między innymi ze względu na Brexit. Z usług fintechu ma korzystać około 300 tys. mieszkańców Litwy.

Revolut uruchamia bank na Litwie. Ma pojawić się także w Polsce

Obecni klienci Revoluta mogą zmienić swoje konta z obecnych na bankowe za pomocą kilku kliknięć w aplikacji. W ramach bankowej oferty na Litwie mają pojawić się także konta Revolut Junior, przeznaczone dla dzieci i młodzieży w wieku 7-17 lat. Na razie są one dostępne tylko w Wielkiej Brytanii.

W ciągu kolejnych miesięcy fintech zamierza wykorzystać licencję bankową także w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej – między innymi w Polsce. W tym kontekście warto przypomnieć o wcześniejszej decyzji Revoluta, czyli przeniesieniu polskich klientów z brytyjskiej na litewską licencję. Dla klientów oznacza to przede wszystkim zmianę numeru IBAN, potrzebnego do otrzymywania płatności międzynarodowych.

Revolut otrzymał europejską licencję bankową od Banku Litwy i Europejskiego Banku Centralnego (ECB) w 2018 roku. Od tego czasu fintech pracował nad stworzeniem od podstaw nowego europejskiego podmiotu bankowego. W czerwcu 2019 roku nominację na prezesa Revolut Bank otrzymał Virgilijus Mirkės, bankier z 25 letnim doświadczeniem w międzynarodowych instytucjach bankowych, takich jak SEB Bank i Scotiabank.