Zgodnie z publicznie udostępnioną dokumentacją, DAC8 w szczególności skupia się na zagwarantowaniu organom skarbowym państw członkowskich odpowiednich narzędzi prawnych do śledzenia i oceniania wszystkich transakcji opartych o kryptowaluty, dokonywanych przez przedsiębiorców, wszelkiej maści organizacje, ale również osoby fizyczne, na przestrzeni całej Unii.

Rynek kryptowalut a podatki

Każde z obecnych w Unii 27 państw będzie miało czas do 31 grudnia 2025 roku na wprowadzenie dyrektywy w życie, w pełni obowiązywać ma ona od 1 stycznia 2026 r.

W obecnym kształcie DAC8 odnosi się w szczególności do Crypto Asset Reporting Framework (CAFR) i Markets in Crypto Assets (MiCA) docelowo obejmować ma wszystkie, mające swój związek z Unią Europejską transakcje aktywów krypto.

Celem nowo przyjętej legislacji jest aktywna walka z unikaniem opodatkowania i praniem brudnych pieniędzy. W związku z powyższym dokładne weryfikowanie wszystkich transakcji niechybnie związane będzie ze znaczną utratą prywatności. Anonimowość zawsze była jednym ze sztandarowych haseł rynku krypto.

Chociaż na chwilę obecną zdecentralizowane protokoły (DeFi) oraz bezpośrednie wymiany między użytkownikami wciąż będą mogły funkcjonować poza wzrokiem wielkiego brata, o tyle wszędzie tam, gdzie pojawi się jakiegoś rodzaju usługodawca, zobligowany on będzie do zautomatyzowanego raportowania transakcji. Możliwość korzystania z tzw. „Mikserów” ma zostać drastycznie ograniczona.