Na laureatów czekają m.in.: granty w wysokości do 300 tys. euro oraz możliwość nawiązania współpracy z NATO. Jak aplikować i co zyskują laureaci? Praktyczne wskazówki oraz doświadczenia Revobeam, laureata poprzedniej edycji, zostaną omówione podczas spotkań online 11 i 23 lipca o godzinie 10:00.

Polskie startupy mogą wesprzeć NATO

W minionym roku do akceleratora DIANA („Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic”) zgłosiło się 77 polskich rozwiązań technologicznych. To czwarty wynik na świecie i pierwszy wśród krajów Unii Europejskiej. Jednym z laureatów został polski startup Revobeam, który tworzy inteligentne anteny bezprzewodowe przeznaczone do obrony przed zakłóceniami sygnału. Sukces polskiego laureata oraz potencjał rodzimego ekosystemu innowacji, o którym można przeczytać w raporcie „Technologie dla obronności”, dają nadzieję na obecność coraz większej liczby polskich rozwiązań technologicznych w sektorze obronnym.

W tegorocznej edycji programu DIANA można zgłaszać rozwiązania w ramach 5 wyzwań sformułowanych przez NATO:

  • Energia i zasilanie: Technologie wzmacniające systemy energetyczne, m.in. magazynowanie energii, sieci inteligentne, mikroreaktory jądrowe, cyberbezpieczeństwo, efektywność energetyczną, technologie mikrosieci, odzyskiwanie energii.
  • Bezpieczeństwo danych i informacji: Technologie wspierające produkcję, dystrybucję i ochronę danych, np. kryptografia kwantowa, integralność danych, technologia blockchain, biometria, wykrywanie deepfake’ów.
  • Wykrywanie i monitorowanie: Rozwiązania do prognozowania, identyfikacji sygnałów ostrzegawczych, nadzoru dronami, technologii AR, sieci bezprzewodowych, bezpiecznych systemów danych z czujników i inteligentnego alokowania zasobów.
  • Zdrowie i wytrzymałość: Technologie wspierające zdrowie fizyczne i psychiczne, np. personalizowana opieka zdrowotna, egzoszkielety, AI, wykrywanie zagrożeń CBRNE, materiałoznawstwo.
  • Infrastruktura krytyczna i logistyka: Technologie dla infrastruktury krytycznej i łańcuchów dostaw, np. IoT, zaawansowana logistyka danych, autonomia, ochrona kabli, monitorowanie klimatu, rozwój materiałów.

Jak aplikować do akceleratora?

Polski Fundusz Rozwoju wspiera na terenie Polski działania informacyjne o akceleratorze innowacji obronnych DIANA. Chcąc wesprzeć osoby i firmy zainteresowane udziałem w programie, zespół PFR przygotował cykl publikacji na stronie startup.pfr.pl – czytamy w komunikacie