Norges Bank pracuje nad własną walutą cyfrową już od wielu miesięcy. W ubiegłym roku rozpoczęły się testy, które miały pomóc ustalić jakie rozwiązanie techniczne będzie najlepsze jeśli chodzi o wydawanie CBDC (ang. central bank digital currency).
Norwegia w pracach nad CBDC eksperymentuje z ethereum
W maju norweski bank centralny poinformował o wybraniu startupu Nahmii na partnera, który będzie odpowiadał za stworzenie piaskownicy do eksperymentowania z CBDC. Teraz jej otwarty kod źródłowy został udostępniony na GitHubie.
Środowisko norweskiej piaskownicy CBDC pozwala na testowanie podstawowych przypadków użycia i zarządzania tokenami, w tym emisji i przekazywania tworzonych tokenów ERC-20. Co ciekawe, aktualna wersja kodu nie obsługuje głównego portfela ethereum – MetaMask.
Odpowiedzialna za projekt piaskownicy CBDC firma Nahmii, podkreśliła na swoim blogu, że obecnie kod źródłowy jest oferowany na licencji open-source Apache 2.0. Jest on dostępny tylko użytkowników z odpowiednimi poświadczeniami. Transakcje w sieci testowej są więc prywatne.
Prace nad CBDC nabierają tempa także w innych krajach – bank centralny Francji jest coraz bliżej przetestowania w praktyce „realnego prototypu” własnej waluty cyfrowej. Banque de France chce być gotowy do wprowadzenia CBDC jako narzędzia rozliczeniowego jeszcze w 2023 roku.
W obszar CBDC mocno angażują się także podmioty prywatne. Amerykańska firma FIS (Fidelity National Information Services) uruchomiła niedawno wirtualne laboratorium CBDC. Ma ono umożliwiać bankom centralnym i bankom komercyjnym prowadzenie eksperymentów dotyczących walut cyfrowych.