Funkcja przydaje się, gdy nasz dowód tożsamości został skradziony lub zgubiony. Po zastrzeżeniu dowodu, bank dodaje klient do Centralnej Bazy Danych Systemów Dokumentów Zastrzeżonych, należącej do Związku Banków Polskich.
Zastrzeganie dokumentu tożsamości w serwisie iPKO
Zastrzeżony dokument staje się widoczny dla innych instytucji finansowych, co ogranicza możliwość wykorzystania go do celów przestępczych – na przykład wyłudzenia kredytów. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli nasz dowód osobisty został skradziony, to pomimo jego zastrzeżenia w banku wciąż trzeba zgłosić się na Policję. W przypadku zgubienia dokumentu należy zawiadomić Urząd, który nam go wydał.
Przypomnijmy, że w 2018 roku w Polsce doszło do ponad 103 tys. kradzieży tożsamości – to dane z raportu InfoDok, opracowanego przez Związek Banków Polskich i Biuro Informacji Kredytowej. Kwartalne dane z raportu InfoDok informują, że codziennie dochodzi w Polsce do 16 prób wyłudzeń na wartość 1,3 mln zł. To naprawdę niepokojące dane. Więcej na temat kradzieży tożsamości i raporcie InfoDok pisaliśmy tutaj.
W bankowości internetowej iPKO można także skorzystać z wcześniejszej całkowitej spłaty kredytu hipotecznego. Wystarczy zalogować się do iPKO i przejść do sekcji Dyspozycje/Zaświadczenia i wybrać pole „Nowa Dyspozycja”. Trzeba jednak pamiętać o zapewnieniu środków pieniężnych na wskazanym rachunku do spłaty kredytu. W przypadku braku lub niewystarczającej kwoty środków dyspozycja nie zostanie zrealizowana.
/Rafał Tomaszewski