E-dowody osobiste funkcjonują od marca 2019 roku, obecnie korzysta z nich już ponad 7 mln osób. Nie trzeba posiadać specjalnego czytnika, żeby za ich pomocą potwierdzać zdalnie tożsamość. Wystarczy aplikacja mobilna eDO App. Również nowy sposób otwarcia rachunku w mBanku wykorzystuje technologię eDO App.

W aplikacji mBanku konto otworzysz z e-dowodem

W tym celu należy pobrać aplikację mBanku i podać w niej datę wydania dowodu osobistego. Jeśli klient ma dokument tożsamości tego typu to aplikacja automatycznie wskaże mu ścieżkę otwarcia rachunku z jego wykorzystaniem. Alternatywną opcją jest ścieżka z przesłaniem selfie.

Na początku procesu klient podaje numer CAN (znajdzie go na e-dowodzie) oraz PIN do e-dowodu. Następnie konieczne będzie przyłożenie dowodu do telefonu z włączonym NFC. Aplikacja automatycznie odczyta dane z dokumentu.

W kolejnym kroku wystarczy uzupełnić brakujące informacje we wniosku i zaakceptować warunki umowy wpisując kod przesłany w SMS-ie. Konto ma być aktywne zaraz po zaakceptowaniu umowy.

mBank zapewnia, że jako pierwszy w Polsce, oferuje konto na e-dowód także w aplikacji bankowej. Należy jednak podkreślić, że zdalne otwieranie rachunków stało się już standardem. Za to nowym trendem jest zastępowanie wymogu przesłania zdjęcia dowodu innym rozwiązaniem. Przykładowo, Bank Pekao wprowadził możliwość potwierdzenia tożsamości poprzez aplikację mObywatel.