Podpisana ustawa zakłada nie tylko przesunięcie daty rozpoczęcia obowiązywania obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r., ale utrzymuje także półroczne odroczenia (do końca lipca 2026 r.) niektórych obowiązków związanych z KSeF.

Rewolucja podatkowa KSeF odroczona

Aby dać przedsiębiorcom możliwość lepszego zapoznania się z propozycjami zmian i odbycia rzetelnych konsultacji, Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o podzieleniu prac legislacyjnych nad ustawą nowelizującą ustawę KSeF na dwie części – czytamy w komunikacie.

W drugim projekcie legislacyjnym ministerstwo przedstawi propozycje uproszczeń obowiązków związanych z wdrożeniem KSeF oraz zaproponuje jego etapowe wejście w życie:

  • 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł,
  • 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców.

Mimo odroczenia terminu wdrożenia obowiązku e-fakturowania w KSeF, Ministerstwo Finansów pracuje nad dostarczaniem podatnikom bezpłatnych narzędzi do korzystania z systemu. Niedawno udostępniło wersję produkcyjną Aplikacji Mobilnej KSeF, umożliwiającej wystawianie na smartfonie podstawowych faktur w KSeF oraz ich korekt. Dodatkowo, aplikacja pozwala na podgląd otrzymanych i wystawionych faktur w KSeF.