Ministerstwo Aktywów Państwowych analizuje możliwość podzielenia działalności Poczty Polskiej i połączenia jej z Orlenem. Z informacji Rzeczpospolitej wynika, że resort chce zbudować spółkę, która mogłaby konkurować na rynku KEP (kurier, ekspres paczka) z InPostem i zagranicznymi potentatami w postaci DHL, czy DPD.

Poczta Polska połączy się z Orlenem?

Według Rzeczpospolitej z Poczty Polskiej miałyby zostać wydzielone usługi kurierskie i logistyczne. Rząd chce je rzekomo przekazać do Orlenu, który od kilku lat rozwija swoje usługi Orlen Paczka. Ministerstwo Aktywów Państwowych nie odpowiedziało na pytania gazety w tej sprawie, ale przedstawiciele giganta naftowego przyznali, że „w kontekście najbliższych planów biznesowych analizowane są różne opcje”.

W artykule Rzeczpospolitej czytamy, że pomimo, iż połączenie Poczty Polskiej z Orlenem może budzić kontrowersje, o tyle ma być zasadne z punktu widzenia finansowego. Gazeta podaje, że PP znajduje się w słabej kondycji finansowej, większość placówek jest nierentowna, a wzrost płacy minimalnej negatywnie odbija się na sytuacji całej spółki. W 2022 roku Poczta Polska miała 5,7 mln zł straty, podczas gdy w jeszcze w 2021 r. zanotowała 177 mln PLN zysku – podaje Rzeczpospolita.

Tym samym na polskim rynku miałaby powstać konkurencja między innymi dla InPostu. Na koniec 2022 roku spółka Rafała Brzoski posiadała ponad 19 tys. paczkomatów w Polsce. W czerwcu InPost zaprezentował nową metodę płatności – InPost Pay. Jej wdrożenie w 2023 roku miało zadeklarować już 800 sklepów internetowych.