W ostatnich tygodniach można było zaobserwować zwiększoną aktywność cyberprzestępców. Szczególnie nasiliły się kampanie phishingowe zarówno mailowe, jak i SMS-owe. Na celowniku oszustów znaleźli się m.in. klienci banków PKO BP i ING. Kilka dni temu BIK ostrzegało przez nowym oszustwem „na podatnika”.

– W zeszłym roku borykaliśmy się z 2-3 atakami w miesiącu, w tej chwili alertujemy naszych klientów praktycznie w każdym tygodniu, nawet kilkakrotnie. Podszywanie się pod firmy kurierskie, instytucje finansowe i platformy sprzedażowe jest już na porządku dziennym – mówi Magda Adamczewska z CyberRescue.

Allegro grozi blokadą konta? To może być oszustwo

Oszuści podszywając się pod Allegro straszą rzekomą zaległością na koncie i jego blokadą – jeśli nie uregulujemy od ręki płatności. W wiadomości SMS wysyłają link, przenoszący do fałszywej strony PayU. WWW wyłudza imię, nazwisko, mail, telefon i dane logowania do bankowości – donosi CyberRescue.

W ten sposób przestępcy chcą uzyskać dostęp do konta bankowego ofiary i przejąć jej pieniądze. Cały atak bazuje na zastraszeniu, strach przed zablokowaniem konta mu uśpić czujność. Mechanizm wyłudzenia przypomina ten z kampanii o dopłacie za paczkę, w której przestępcy podszywali się pod firmy kurierskie jak InPost czy DPD.

Jak nie dać się nabrać? Należy podchodzić sceptycznie do wiadomości zawierających linki. Warto zachować podejrzliwość wobec e-maili i SMS-ów, których treść składa się z błędów i ponagleń. Dobrą praktyką jest weryfikacja nadawcy poprzez bezpośredni kontakt z firmą, która rzekomo się do nas odezwała.