PayPal zakładał, że do 2025 roku osiągnie 750 mln aktywnych kont. Teraz amerykański gigant poinformował, że nie spodziewa się zrealizowania tego celu. Co więcej, swoje wysiłki marketingowe zamierza skupić na obecnych klientach, tak by zachęcić ich do aktywniejszego korzystania z produktów spółki.

Rekordowy spadek akcji PayPal

W środę PayPal osiągając spadek akcji o 25% zanotował najgorszą sesję w swojej historii. Bloomberg podaje, że prognozy przychodów spółki znalazły się poniżej wcześniejszych przewidywań analityków, co osłabiło wycenę jej akcji. Wpływ na taki obrót sprawy miało także ujawnienie przez PayPal faktu, że aż 4,5 miliona nowych kont powstało z użyciem farm botów.

Jak się okazuje, uruchomiony przez koncern w ubiegłym roku program premii dla nowych użytkowników przyciągnął oszustów. PayPal oferował bonusy za polecanie i rejestrację kont w postaci nawet 10 USD. Wpłynęło to na zakładanie kont jedynie w celu wyłudzenia nagrody. Co gorsza, nie stali za nimi faktyczni użytkownicy, ale właśnie farmy botów.

PayPal podkreśla, że zamyka takie konta i próbuje odzyskać wyłudzone w ten sposób pieniądze. Komentując prognozy przychodów wskazuje m.in. na problem inflacji, która zmusza konsumentów o niższych dochodach do redukowania wydatków.

Ostatnio głośno było o PayPal w kontekście kryptowalut. Pojawiły się nieoficjalne informacje, że spółka przymierza się do wprowadzenia stablecoina opartego na dolarze amerykańskim.