Kartą wydaną przez ukraiński bank można płacić również w Polsce. Przy czym zazwyczaj dostępne są dwa warianty. Można dokonać transakcji w walucie obcej według kursu ustalonego przez bank, który jest wydawcą karty lub skorzystać z usługi dynamicznego przeliczenia waluty (ang. DCC – Dynamic Currency Conversion).  Ta druga opcja od razu informuje jaka kwota zostanie pobrana w walucie karty.

Bank Pekao wprowadza ułatwienia dla osób z Ukrainy

W wydanym komunikacie bank podkreśla, że do wyliczenia DCC zazwyczaj stosowany jest wyższy kurs niż ten obowiązujący w banku, który wydał kartę. W związku z tym, Pekao podjął decyzję o wyłączeniu tej usługi w swoich bankomatach, jak i terminalach POS dla ukraińskich kart. Ma to uchronić uchodźców przed dodatkowymi kosztami przewalutowania.

Dodatkowo od 1 marca br. bank zniósł dla obywateli Ukrainy zarówno opłatę za obsługę karty do konta, jak i wykonywanie nią wypłat gotówki w bankomatach w Polsce i za granicą. Bank nie pobiera również dodatkowej prowizji ani opłaty za przewalutowanie przy transakcjach kartą do konta za granicą – czytamy w komunikacie.

Co więcej, bank uprościł procedurę otwarcia konta dla klientów indywidualnych. Do potwierdzenia danych wystarczy jeden dokument, w przypadku Ukraińców może to być np. paszport. Od niedawna można założyć rachunek poprzez aplikację PeoPay z użyciem weryfikacji tożsamości za pomocą mObywatel.