Pierwsi uczestnicy rozpoczęli testowanie swoich rozwiązań na platformie w sierpniu tego roku. Firmy te dopracowują biznesową stronę swoich pomysłów, a także przygotowują się do etapu komercjalizacji oraz promocji. Pionierami w testach na platformie Sandbox Blockchain są firmy: Anchor Software – specjalizująca się w technologii blockchain oraz Guarantizzy – dostawca innowacyjnych rozwiązań w zakresie obsługi gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych, który dzięki wykorzystaniu kryptografii i algorytmów, zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa i ochrony danych klientów.
Pierwsze testy w Sandbox Blockchain już trwają
– Guarantizzy wprowadza na rynek nowy standard gwarancji bankowych. Wsparcie Sandbox Blockchain jest nieocenione w procesie implementacji naszego rozwiązania na rynek. Zyskaliśmy nie tylko dostęp do środowiska, które spełnia najbardziej restrykcyjne wymagania banków, ale mamy też stały dostęp do najlepszych specjalistów z PKO Banku Polskiego, KIR, czy IBM w zakresie technologii, aspektów prawnych czy biznesowych – mówi Jakub Wrede z Guarantizzy.
Sandbox Blockchain został uruchomiony w listopadzie 2020 roku. Piaskownica jest wspólnym dziełem grupy partnerów, z których każdy pełni określoną funkcję. KIR, IBM i Chmura Krajowa odpowiadają za kwestie technologiczne, PKO Bank Polski działa w roli akceleratora, Fundacja FinTech Poland i Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wspierają projekt w kwestiach związanych z regulacjami i otoczeniem prawnym. Funkcję koordynatora pełni Fundacja KIR na Rzecz Rozwoju Cyfryzacji Cyberium.
Platforma umożliwia firmom i instytucjom z różnych sektorów, testowanie własnych projektów opartych na działaniu Hyperledger Fabric (HLF). Głównym założeniem projektu jest zwiększenie innowacyjności polskiego rynku w zakresie rozwiązań opartych o blockchain, popularyzowanie wiedzy o tej technologii i upowszechnienie jej stosowania, m.in. poprzez ułatwienie i przyspieszenie ścieżki wdrożeniowej testowanym przedsięwzięciom.
Usługi oparte na blockchain, dostępne na rynku np. w postaci trwałego nośnika, na stałe funkcjonują już w branży finansowej, czy ubezpieczeniowej i są dostarczane m.in. przez partnerów przedsięwzięcia. Biorąc pod uwagę pojawiające się nowe zastosowania technologii, np. NFT, czyli non-fungible tokens, służące jako certyfikaty własności w internecie – tempo rozwoju tych usług wkrótce może znacząco przyspieszyć.