Z raportu „Płatności bezgotówkowe w polskich MŚP”, zrealizowanego przez PolCard from Fiserv wynika, że największy odsetek płatności bezgotówkowych notują przedstawiciele działalności profesjonalnej, naukowej lub technicznej, czyli np. prawnicy, architekci oraz branża fitnessu i rozrywki. Z kolei najmniejszą liczbę bezgotówkowych transakcji obsługują przedstawiciele branży kosmetycznej (salony fryzjerskie, kosmetyczne).

Eksperci wskazują, że udział płatności bezgotówkowych oraz prognozy ich wzrostu nie powinny nikogo dziwić, ponieważ już od dłuższego czasu Polacy preferują tego typu rozliczenia. Z badania przeprowadzonego roku temu przez Fiserv Polska S.A. wynika, że 41 proc. respondentów płaci kartą, telefonem bądź zegarkiem zawsze, kiedy ma taką możliwość, a prawie 30 proc. robi to raz lub kilka razy w tygodniu. Szczególnie bezgotówkowo lubią rozliczać się ludzie młodzi.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Fiserv Polska, działającego pod marką PolCard from Fiserv – w ankiecie telefonicznej, przeprowadzonej przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w maju 2023 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa mikro, małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się handlem i usługami.