W sierpniu bieżącego roku Blue Media zainwestowało w fintech Paytree, obejmując 18% udziałów w spółce. Kwoty transakcji nie ujawniono. Informowaliśmy wtedy, że trwają pracę nad uruchomieniem usługi Payka, czyli odroczonych płatności za domowe rachunki.
To nie pierwsze rozwiązanie pozwalające na odroczone płatności za domowe rachunki. Od 2020 roku z podobnego udogodnienia mogą korzystać klienci serwisu Moje Usługi, dzięki współpracy z fintechem Twisto. Moje Usługi to serwis należący do ING Banku Śląskiego, ale mogą z niego korzystać także klienci innych banków.
Jak działa Payka – odroczone płatności za rachunki?
Rozwiązanie wykorzystuje własny system oceny klienta, bazujący na zaawansowanej analityce. Z kolei Blue Media zajmuje się sprawnym przebiegiem procesu identyfikacji klienta, w tym wsparcie w ocenie scoringowej oraz odpowiada za przekazywanie środków oraz pełne bezpieczeństwo transakcji – czytamy w komunikacie.
Po otrzymaniu rachunku za prąd, gaz, internet lub inne usługi, klient wchodzi do eBOK-a swojego dostawcy lub otwiera wiadomość e-mail z informacją o nowym rachunku oraz linkiem do płatności. W eBOK-u lub na stronie płatności wybiera jako metodę płatności “Payka – zapłać później”.
Następnie wyświetla mu się krótki formularz, który należy wypełnić oraz zatwierdzić swoje dane za pomocą logowania do swojej bankowości internetowej. Po przejściu pozytywnej weryfikacji klient otrzymuje umowę, którą musi zaakceptować otrzymanym kodem SMS. Po potwierdzeniu umowy, Payka natychmiast opłaca za klienta rachunek.
Płatność za usługę Payka klient może uregulować jednorazowo po 30 dniach lub rozłożyć ją na cztery raty. Usługa Payka jest dostępna za niewielką opłatą, o której klient jest informowany w trakcie zawierania transakcji. Oferta Payka dostępna jest dla rachunków i faktur na kwotę od 100 zł do 2000 zł.
Ile to dokładnie kosztuje? Z informacji zamieszczonych na stronie Payka wynika, że przy odroczeniu płatności w kwocie 880 złotych opłata wyniesie 3,49 PLN. W tym przypadku RRSO wynosi 4,94%. Z większym wydatkiem trzeba się jednak liczyć przy okazji płatności ratalnej. Przy rachunku w wysokości 880 złotych dodatkowa opłata wyniesie prawie 150 PLN (RRSO około 114%).