Aby lepiej zrozumieć rynkowe, techniczne i biznesowe aspekty takiego wdrożenia, Europejski Bank Centralny zaprasza do rozmów producentów urządzeń mobilnych, czy operatorów sieci komórkowych. EBC bada wdrożenie funkcji offline cyfrowego euro na przykład na kartach eSIM klientów.

Płatności offline cyfrowym euro. EBC zaprasza ekspertów do współpracy

EBC jest obecnie niemal w połowie dwuletniej fazy przygotowawczej mającej na celu położenie fundamentów pod potencjalną emisję cyfrowego euro. W ramach tego Eurosystem przeprowadza głębszą analizę technicznych aspektów cyfrowego euro, takich jak jego funkcjonalność offline oraz plan testowania i wdrażania.

Konsultacje mają odbyć się w dniach 16-30 września w formie 60-minutowych sesji Q&A. Aby wziąć w nich udział należy wysłać e-mail na adres DigitalEuro@ecb.europa.eu do 10 września 2024 r., opisując, w nie więcej niż 300 słowach, swoją wiedzę specjalistyczną w określonych dziedzinach.

Kilka tygodni temu Europejski Bank Centralny rozpoczął medialną ofensywę na kontynencie, aby zapewnić obywateli, że nowa opcja płatności uzupełni, a nie zastąpi gotówkę i zapewni im większą swobodę wyboru. „Cyfrowe euro łączyłoby wygodę płatności cyfrowych z funkcjami podobnymi do gotówki”, twierdzą przedstawiciele EBC, dodając, że mogłoby być używane w sklepach, w handlu elektronicznym, płatnościach P2P i offline.

Według Europejskiego Banku Centralnego mieszkańcy Starego Kontynentu są obecnie uzależnieni od opcji płatności elektronicznych spoza kontynentu, z amerykańskimi gigantami Visa i Mastercard dominującymi na rynku kart. Nie ma też jeszcze ekwiwalentu gotówki do dokonywania płatności cyfrowych. Cyfrowe euro ma spełniać właśnie taką rolę – twierdzi EBC.

Do tematu CBDC (walut cyfrowych banku centralnego) odniósł się ostatnio także Narodowy Bank Polski – twierdząc, że nie planuje emisji cyfrowego złotego.