Przeanalizowanie 7 128 105 wpłat, przekazanych przez ostatnie 91 miesięcy, pozwala dojść do wniosków, np. jak zmieniało się tempo wpłat ze strony darczyńców na przestrzeni poszczególnych lat, która płeć finansuje zrzutki, w jakim wieku internauci wpłacają najczęściej lub też skąd pochodzą. W końcu jaka jest średnia wartość wpłaty na przestrzeni ostatnich 7 lat, a także jaka była w poszczególnych latach?

 Jak szybko wpłacamy na zrzutki?

Dane pokazuję, że pierwsze 10 milionów PLN internauci wpłacili na zrzutka.pl w ciągu pierwszych trzech lat działalności platformy, tj. w okresie od I 2014 roku do I 2017 roku. A to oznacza, że średnia miesięczna w tamtym okresie wyniosła niespełna 278 tysięcy złotych. Obecnie, tj. w ciągu ostatnich 12 miesięcy, średnia wynosi aż 17 857 142 PLN miesięcznie. Różnica jest 64. krotna.  Widać zatem, jak bardzo zmienił się na przestrzeni ostatnich 7 lat polski internet, crowdfunding i sama zrzutka.

– Początkowo zrzutka.pl miała być portalem tzw. „odwróconych zakupów grupowych”, tzn. organizator zrzutki tworzy zbiórkę i zachęca internautów, aby dołączyli do niej. Dzięki dużej ilości zainteresowanych, są oni w stanie negocjować cenę, dzięki czemu uzyskują niższą cenę zakupu licencji na oprogramowanie, sprzętu czy usługi. Użytkownicy zweryfikowali jednak ten pomysł i zrzutka stała się portalem do zbiórek na każdy cel. – mówi Tomasz Chołast współzałożyciel zrzutka.pl.

Wraz z upływem czasu i wzrostem popularności crowdfundingu w Polsce, a także zaufania i rozpoznawalności do samej platformy, tempo wpłat na zrzutki zaczęło przyśpieszać. Pierwsze 50 milionów złotych zostało wpłacone na zrzutka.pl 19 miesięcy później, tj. we wrześniu 2018 roku.

Ciężkie początki

– Jednym z pierwszych poważnych wyzwań była kwestia indywidualnych rachunków dla każdej zrzutki. Banki, aby udostępnić niezbędną do ich generowanie usługę tzw. MassCollect, wymagały na przykład utrzymywanego na rachunku minimalnego salda w wysokości 10 mln PLN. Oczywiście takich kwot wówczas nie posiadaliśmy. Na szczęście na udostępnienie takiej usługi dla nas, bez stawiania nierealnych jak na tamte czasy wymogów, zdecydował się Raiffeisen Polbank (obecnie BNP Paribas) – za co nadal pozostajemy wdzięczni –  tłumaczy Tomasz Chołast członek zarządu zrzutka.pl.

Pierwsze 100 000 000 zł zostało wpłacone przez darczyńców w maju 2019 roku. Wystarczyło zatem już tylko 8 miesięcy, aby podwoić wcześniejszy wynik 50 milionów PLN. Warto podkreślić, żeby zebrać pierwsze 50 milionów internauci potrzebowali aż 55 miesięcy, czyli 4,5 roku.

13 miesięcy później, tj. w czerwcu 2020 roku, zrzutka.pl świętowała już przekroczeniu granicy wpłaconych 250 milionów PLN. A to oznacza, że  średnia miesięczna wynosiła  około 3 200 000 zł w okresie od początku powstania platformy do połowy 2020 r.

Wypłaty na karty Visa jako pierwsi w Polsce

– Aktualnie zrzutka.pl jest Krajową Instytucją Płatniczą z licencją KNF, a w ostatnim miesiącu, jako pierwsi w Polsce, we współpracy z Visa i PayU, mieliśmy przyjemność udostępnić jako pierwsi wypłaty na karty płatnicze Visa. To pokazuje ogromny przeskok, jakiego dokonaliśmy przez ostatnie lata, przechodząc z pozycji, w której to operator płatności obawiał się włączenia nam płatności kartowych, do sytuacji, w której to zostajemy wybrani jako portal, z którym Visa oraz PayU przeprowadzają pierwsze wdrożenie usługi wypłat na karty (Visa Direct) na polskim rynku. – podsumowuje Tomasz Chołast członek zarządu zrzutka.pl.

Na początku sierpnia 2021 roku, czyli 91 miesięcy od startu, platforma świętuje przekroczenie magicznej granicy pół miliarda wpłacony donacji w ramach ponad 726 tysięcy zrzutek i ponad 7 milionów pojedynczych wpłat. A to oznacza, że w całym okresie swojej działalności, tj. od stycznia 2014 do dziś, zrzutka.pl zbierała średnio po 180 621,48 PLN dziennie i po 5 494 505 PLN miesięcznie.

Kto finansował zbiórki online w ciągu ostatnich lat?

Z analizy ponad 7 milionów wpłat na platformę zrzutka.pl, widać klarownie że to kobiety częściej wpłacają pieniądze na zbiórki. Na podstawie łącznych danych, w okresie od 1. stycznia 2014 roku do 4. Sierpnia 2021 roku, widać jednoznacznie, że panie w blisko 55% finansują zbiórki online. Panowie wpłacają w ponad 45% przypadków.

W przypadku analizy wieku donatorów widać, że dominuje grupa w przedziale 25-34 lata, która reprezentuje ponad 1/3 wpłacających. Drugą największą kohortą darczyńców są internauci w średnim wieku tj. 35-44 lata, reprezentowani przez 21% użytkowników. Trzecią najbardziej hojną grupą są młode osoby w wieku 18-24 lata, którzy reprezentują co piątego donatora.

Wśród najskuteczniejszych województw, tj. takich które mają najwyższy odsetek konwersji użytkowników do wpłat, na pierwszym miejscu znalazło się lubuskie, następnie opolskie, a podium zamyka kujawsko-pomorskie. Czwarte miejsce zajęło małopolskie, a w pierwszą piątkę zamyka dolnośląskie.

Na podstawie 7 122 821 wpłat dokonanych na przestrzeni ostatnich ponad 7 i pół lat, zrzutka.pl wyliczyła średnią wartość donacji na poziomie 65,48 PLN, a także średnią dla poszczególnych lat. Dodatkowo, widać jak zmieniała się ona w czasie i że jej wartość praktycznie stale rośnie. W 2014 roku internauci wpłacali średnio po blisko 58 PLN, podczas gdy w 2021 roku było to już ponad 76 PLN.