W Polsce nadal istnieją miejsca, w których można płacić tylko gotówką. Wśród nich oprócz wspomnianych bazarów czy toalet znajdują się także punkty krawieckie (33% wskazań ankietowanych), zakłady szewskie (31%), przychodnie (29%), warsztaty samochodowe (29%), kościoły (28%), autobusy i tramwaje (27%) oraz urzędy (25%) – pokazuje badanie Fundacji Polska Bezgotówkowa przeprowadzone przez Maison & Partners.
Rośnie liczba punktów przyjmujących płatności bezgotówkowe
Porównując tegoroczne wyniki badania Fundacji Polska Bezgotówkowa z zeszłoroczną edycją, można zauważyć, że w przypadku sześciu kategorii, istotnie zmniejszył się odsetek osób, które dostrzegają uciążliwości związane z brakiem bezgotówkowych płatności. Należą do nich przede wszystkim urzędy i kliniki stomatologiczne (poprawa o 5 p.p.), osiedlowe sklepiki (poprawa o 4 p.p.), a także zakłady fryzjerskie, pociągi, autobusy i tramwaje (poprawa o 3 p.p.).
– Biorąc pod uwagę rosnącą popularność bezgotówkowych metod płatności wśród konsumentów oraz stale zwiększającą się liczbę punktów wyposażonych w terminale, możemy wnioskować, że coraz więcej lokalizacji z powyższych sektorów zadbało o wprowadzenie dodatkowych udogodnień w zakresie płatności. To wpłynęło na poprawę nastrojów konsumentów i zmniejszyło liczbę osób dostrzegających te braki – komentuje Zbigniew Wiśniewski, wiceprezes zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa.
– Z naszych wewnętrznych danych wynika, że z Programu Fundacji Polska Bezgotówkowa najczęściej korzystają przedsiębiorcy działający w branżach: spożywczej (43% wszystkich transakcji), gastronomii i sklepach specjalistycznych/wielobranżowych. Badanie Maison & Partners potwierdziło, że w tych sektorach konsumenci zdecydowanie rzadziej spotykają się z brakiem bezgotówkowych metod płatności – dodaje Zbigniew Wiśniewski.
Fundacja Polska Bezgotówkowa realizuje działania w zakresie rozwoju płatności bezgotówkowych w Polsce. Niedawno uruchomiła kampanię marketingową, której tematem przewodnim są dodatkowe usługi dostępne na terminalach płatniczych jak cashback. Za pośrednictwem terminali udostępnionych przedsiębiorcom w ramach Programu Polska Bezgotówkowa zrealizowano już ponad 1 mld transakcji.