Choć samochód wydaje się być obecnie ulubionym środkiem transportu w naszym kraju, badanie Autopay pokazuje, że Polki i Polacy chcieliby podróżować inaczej, ale na razie nie widzą dobrej alternatywy. Ponad połowa z nas nie wyobraża sobie życia bez samochodu. Równocześnie – co ważne – również połowa uważa, że gdyby istniała lepsza infrastruktura i lepszy transport publiczny, podróże samochodem ograniczyliby do minimum. W tym momencie jednak aż dwie trzecie osób przyznaje, że podróżowanie samochodem jest najwygodniejszym środkiem transportu po Polsce.

– Statystyczny Polak przemierza 10 tysięcy kilometrów rocznie samochodem, najczęściej w towarzystwie partnera lub partnerki. Podczas trasy używa Map Google (sześciu na dziesięciu kierowców) i ułatwia sobie przejazd, korzystając, na przykład, z automatycznych płatności Autopay (co dziesiąty kierowca). To pokazuje, że również w transporcie jesteśmy otwarci na nowe technologie, chcemy podróżować komfortowo i sprawnie – komentuje wyniki badania Miłosz Kurzawski, członek zarządu Autopay Mobility.

Jak Polacy korzystają z samochodu? Najczęściej jadą nim na wakacje i weekend

Dzięki badaniu Autopay wiemy, że podróże weekendowe i wakacyjne są jedną z najczęstszych sytuacji korzystania z samochodu przez Polki i Polaków. Bardzo regularnie wybieramy ten środek transportu również, żeby załatwić potrzebne sprawunki (takie jak wizyta u lekarza i w urzędzie) oraz dojechać do pracy.

Podejście do podróżowania samochodem różni się w zależności od wieku i miejsca zamieszkania. Badanie Autopay pokazuje, że mieszkańcy największych miast częściej wybierają się autem w podróże weekendowe lub wakacyjne. Te ostatnie to również domena osób z najstarszej grupy wiekowej. Młodsi częściej wykorzystują samochód jako środek transportu do pracy, a mieszkańcy wsi do załatwiania codziennych sprawunków. Kto prowadzi auto w podróży wakacyjnej i weekendowej? „Za kółkiem” najczęściej siadają mężczyźni.

Z badania Autopay wynika, że podczas swoich podróży samochodem prawie połowa badanych osób w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy korzystała z autostrad w Polsce kilka razy. Najczęściej robią to mężczyźni, osoby z młodszych grup wiekowych oraz mieszkańcy miast.

Popularność podróży samochodem za granicę

Około 33 proc. Polaków, deklarujących korzystanie z samochodu, wybiera ten środek transportu, aby podróżować za granicę. W ten sposób częściej podróżują mężczyźni, osoby młodsze oraz mieszkańcy miast, szczególnie tych największych.

Jak często wyjeżdżamy w taką podróż? Co piąty badany jedzie autem za granicę raz w roku, a co dziesiąty kilka razy w roku. Czechy są najczęściej wybieranym kierunkiem wakacyjnych, zagranicznych podróży samochodowych Polaków. Kolejne miejsca zajmują Niemcy i Chorwacja, za nimi są Słowacja, Włochy i Austria.

Dwie trzecie osób podróżujących samochodem za granicę Polski specjalnie wcześniej przygotowuje się do wyjazdu (z zastrzeżeniem, że to zbyt mała liczebność próby, by wyciągać daleko idące wnioski). Większą uwagę do tego przywiązują kobiety oraz mieszkańcy wsi. Najczęściej przygotowania do takiej podróży polegają na dokładnym opracowaniu trasy oraz sprawdzeniu opłat za autostrady i wjazdu do miast. Połowa osób poznaje przepisy drogowe obowiązujące za granicą, czterech na dziesięciu kierowców kupuje z wyprzedzeniem winiety na autostrady.