Akwizycja Jameda ma być największą jak do tej pory inwestycją polskiej spółki. Przejęcie następuje kilka miesięcy po rundzie inwestycyjnej Docplannera, dzięki której firma stała się pierwszym polskim jednorożcem – spółką wycenianą na ponad 1 mld USD.

Docplanner wchodzi na niemiecki rynek i przejmuje Jameda

W Polsce startup jest znany przede wszystkim z platformy ZnanyLekarz.pl, ale największe sukcesy odnosi za granicą. Przez ostatnie dwa lata Docplanner podwoił liczbę pracowników (obecnie ma ich 2 tys.), a miesięcznie obsługuje już prawie 70 mln pacjentów. Na czele firmy stoi jej założyciel –  Mariusz Gralewski. Docplanner był jedną z firm wyróżnionych na Gali Fintech Awards, odbywającej się podczas Fintech Summit Poland 2021.

Docplanner planował wejście na niemiecki rynek już od jakiegoś czasu i ostatecznie postawił na przejęcie spółki Jameda – tamtejszej platformy do umawiania wizyt lekarskich. Założyciele obu spółek – Mariusz Gralewski i Florian Weiss – znają się prywatnie, co miało ułatwić decyzję o akwizycji.

– Zawsze nawiązujemy przyjaźnie, zanim zaczniemy interesy. Nasz wiceprezes ds. produktu powiedział mi niedawno, że powodem, dla którego tak skutecznie dokonujemy przejęć na całym świecie, jest prawdopodobnie to, że jesteśmy po prostu miłymi ludźmi – żartował Gralewski w rozmowie z serwisem Sifted.

Docplanner będzie jednak musiał zmierzyć się z poważną konkurencją. U naszych zachodnich sąsiadów działa jego główny rywal – czyli francuski Doctolib. Firma zatrudnia tam już 450 osób. Polski jednorożec ma jednak doświadczenie w przeprowadzaniu akwizycji i ekspansji na nowe rynki. Przykładowo w 2016 roku Docplanner przejął hiszpańską spółkę Doctoralia, dzięki czemu mógł rozpocząć działalność w Hiszpanii, Meksyku, Brazylii, Peru i innych krajach w regionie.