Przedsiębiorcy, jednostki naukowe oraz ich konsorcja rywalizowały o trzy nagrody główne po 100 tys. oraz wyróżnienia i nagrody specjalne. Konkurs ma na celu promowanie opracowanych w Polsce innowacyjnych produktów i technologii, które mają potencjał, by zaistnieć na rynku światowym.
Zachęcamy także do odsłuchania podcastu, w którym naszym gościem był Jacek Bukowicki, ekspert z Departamentu Rozwoju Startupów w PARP z Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Porozmawialiśmy przede wszystkim o tym jak PARP wspiera startupy oraz z jakimi problemami mierzą się początkujący przedsiębiorcy.
Konkurs „Polski Produkt Przyszłości” od PARP i NCBR
Do udziału w tegorocznej edycji zgłoszono aż 96 startupów i projektów, o 24 więcej niż rok wcześniej. Wśród zwycięzców i laureatów konkursu znajduje się liczne grono firm i instytucji, które skorzystały ze środków NCBR i PARP, przede wszystkim w ramach programów finansowanych z Funduszy Europejskich.
Wyniki w kategorii „Produkt przyszłości przedsiębiorcy”:
- nagroda główna (100 tys. zł) dla firmy StethoMe Sp. z o.o. za inteligentny stetoskop, który wykrywa nieprawidłowości pojawiające się m.in. w przebiegu infekcji, zapalenia płuc czy astmy. Stetoskop umożliwia pacjentowi wykonanie samodzielnego badania w domu;
- wyróżnienie (25 tys. zł) dla firmy ML SYSTEM S.A. za fotowoltaiczną szybę z powłoką na bazie kropek kwantowych, która wspomaga klimatyzację i ogranicza nagrzewanie pomieszczeń aż o 80 proc.;
- wyróżnienie (25 tys. zł) dla SYNTOIL S.A. za zieloną sadzę pozyskiwaną ze zużytych opon;
- wyróżnienie (25 tys. zł) dla MAR-BUD Sp. z o.o. Budownictwo Sp.k. za akumulator energii chłodu ICE-ON;
- wyróżnienie (25 tys. zł) dla DiagNova Technologies Sp. z o.o. za zaawansowany system obrazowania krtani Advanced Larynx Imager.
Wyniki w kategorii „Produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki”:
- nagroda główna (100 tys. zł) dla Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) im. Stanisława Staszica w Krakowie za Otoimplant – protezę ucha środkowego o działaniu bakteriobójczym, która zapewnia pacjentom krótszy okres rekonwalescencji, ogranicza ryzyko związane z powikłaniami w przebiegu infekcji i zakażeń bakteryjnych oraz umożliwia odtworzenie budowy i funkcji struktur kostnych ucha środkowego;
- wyróżnienie (25 tys. zł) dla Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich za unikatową w skali świata odmianę konopi przemysłowych HENOLA.
Czytaj także: Hemplo.pl – Celem jest największa baza produktów konopnych
Wyniki w kategorii „Wspólny produkt przyszłości instytucji systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcy”:
- nagroda główna (100 tys. zł) – Kapituła zdecydowała o nie przyznaniu nagrody;
- wyróżnienie (25 tys. zł) dla Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Innosil Sp. z o.o. za ILAGRO – innowacyjny produkt stymulujący odporność roślin.
W konkursie wręczono także nagrody specjalne za produkt w obszarze ekoinnowacji oraz za produkt z branży ICT. Fotowoltaiczną szybę z powłoką na bazie kropek kwantowych doceniono po raz trzeci, tym razem przyznając jej wynalazcom „Nagrodę specjalną za produkt w obszarze ekoinnowacji”. Z kolei inteligentny stetoskop StethoMe został doceniony powtórnie poprzez przyznanie jej twórcom „Nagrody specjalnej za produkt z branży technologii informacyjnych i komunikacyjnych”.