9 milionów przesyłek nadano za pośrednictwem Powszechnej Usługi Hybrydowej (PUH), a ponad 2 miliony za pomocą Publicznej Usługi Rejestrowanego Doręczenia Elektronicznego (PURDE). Publiczna Usługa Hybrydowa polega na nadaniu, np. przez urząd miasta, elektronicznej wiadomości do obywatela oraz wydrukowaniu jej i tradycyjnemu dostarczeniu przez Pocztę Polską – w przypadku, gdy odbiorca nie zarejestrował się jeszcze w systemie e-Doręczeń. Publiczna Usługa Rejestrowanego Doręczenia Elektrycznego jest w pełni cyfrowa i działa, gdy nadawca i odbiorca korzystają z systemu e-Doręczeń.

Rozszerzanie obowiązku stosowania e-Doręczeń

Od 1 stycznia system e-Doręczeń stał się obowiązkowym narzędziem komunikacji dla urzędów oraz zawodów zaufania publicznego (np. adwokatów, radców prawnych, księgowych itp.). Wprowadzenie tego wymogu jest częścią szerszego planu cyfryzacji usług publicznych, mającego na celu zwiększenie efektywności i bezpieczeństwa wymiany dokumentów między instytucjami a obywatelami oraz przedsiębiorstwami.

Rozszerzając zakres obowiązku, od 1 kwietnia 2025 roku system e-Doręczeń obejmuje również przedsiębiorców zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Następnym etapem implementacji systemu e-Doręczeń będzie jego obowiązkowe wprowadzenie od 1 lipca dla przedsiębiorców zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) i dokonujących w nim zmian.

Niektórzy użytkownicy skarżą się jednak na trudności techniczne, a w komunikacie po pierwszym miesiącu działania e-Doręczeń o takich procederach wspominała nawet sama Poczta Polska.Problemy miały wynikać głównie z integracji systemów zewnętrznych, a większość z nich podobno została rozwiązana. Co ciekawe Poczta Polska podaje, że w pierwszym miesiącu działania systemu wpłynęło 1297 reklamacji, z czego uzasadnione okazało się jedynie 40.

Czym jest e-Polecony?

Teraz w komunikacie Poczta Polska przypomina także o usłudze e-Polecony. To taka sama cyfrowa przesyłka, jak e-Doręczenia, ale między podmiotami niepublicznymi, np.: firmą, a osobą prywatną, czy dwiema osobami prywatnymi. Wniosek o założenie Adresu Doręczeń Elektronicznych (ADE) można złożyć poprzez stronę internetową gov.pl.

Po utworzeniu konta wystarczy aktywować publiczną skrzynkę doręczeń (SD) i można aktywować e-Polecony. Każdy użytkownik, chcąc skorzystać z usługi, musi się uwierzytelnić, czyli zalogować z pomocą środka identyfikacji elektronicznej, np. profilu zaufanego. – podaje Poczta Polska w komunikacie.