25 kwietnia 2019, 09:00:Kongres Profesjonalistów Public Relations - Bristol Tradition & Luxury Hotel, Mikołaja Kopernika 12, 35-069 Rzeszów

Popularny CCleaner zhakowany. Sprawdźcie swoją wersję programu

Dostaliście maila o kontroli skarbowej? To pewnie robota oszustów

Cyberprzestępcy zhakowali popularny program do oczyszczania przestrzeni na dysku i likwidowania niepotrzebnych plików – CCleaner. Hakerzy zainfekowali złośliwym oprogramowaniem dwie sierpniowe wersje CCleanera.

Takie informacje podaje Reuters, powołując się na informacje Talos, oddziału Cisco. CCleaner należy do brytyjskiej grupy Piriform, która dwa miesiące temu została przejęta przez czeski Avast – popularnego w Polsce antywirusa.

Czytaj także: Przelewy ekspresowe wciąż na fali

Hakerzy nie śpią. Uważajcie na CCleanera

Hakerzy nie śpią. Uważajcie na CCleanera
Zhakowane mają być wersje programu pobierane w sierpniu bieżącego roku – zarówno te na komputer, jak i na smartfona. Reuters informuje, że posiadacze wersji CCleaner v5.33.6162 i CCleaner Cloud v1.07.3191 powinni niezwłocznie pobrać nowe wersje programu.

Cyberprzestępcy zainfekowali CCleanera złośliwym oprogramowaniem, które mogło pozwalać nawet na przejęcie kontroli nad komputerem poszkodowanego. Na razie nie wiadomo zbyt wiele o skali przestępstwa, ale wypada przypuszczać, że poszkodowanych może być nawet kilka milionów.

Czytaj także: Łukasz Domański, Happy Miles – Wynajem samochodów to przyszłość [WYWIAD]

Z CCleanera korzysta 130 milionów ludzi na całym świecie, a dziennie pobiera go nawet 5 mln osób. Zgodnie z informacjami przedstawicieli Piriform wersję z sierpnia pobrało 2,7 mln ludzi. Nowa, bezpieczna wersja została wypuszczona 15 września. Firma zaleca jak najszybszą instalację najnowszej aktualizacji programu.

/Rafał Tomaszewski