Takie informacje podaje Reuters, powołując się na informacje Talos, oddziału Cisco. CCleaner należy do brytyjskiej grupy Piriform, która dwa miesiące temu została przejęta przez czeski Avast – popularnego w Polsce antywirusa.

Czytaj także: Przelewy ekspresowe wciąż na fali

Hakerzy nie śpią. Uważajcie na CCleanera

Hakerzy nie śpią. Uważajcie na CCleanera

Zhakowane mają być wersje programu pobierane w sierpniu bieżącego roku – zarówno te na komputer, jak i na smartfona. Reuters informuje, że posiadacze wersji CCleaner v5.33.6162 i CCleaner Cloud v1.07.3191 powinni niezwłocznie pobrać nowe wersje programu.

Cyberprzestępcy zainfekowali CCleanera złośliwym oprogramowaniem, które mogło pozwalać nawet na przejęcie kontroli nad komputerem poszkodowanego. Na razie nie wiadomo zbyt wiele o skali przestępstwa, ale wypada przypuszczać, że poszkodowanych może być nawet kilka milionów.

Czytaj także: Łukasz Domański, Happy Miles – Wynajem samochodów to przyszłość

Z CCleanera korzysta 130 milionów ludzi na całym świecie, a dziennie pobiera go nawet 5 mln osób. Zgodnie z informacjami przedstawicieli Piriform wersję z sierpnia pobrało 2,7 mln ludzi. Nowa, bezpieczna wersja została wypuszczona 15 września. Firma zaleca jak najszybszą instalację najnowszej aktualizacji programu.