Łącznie w ramach projektu uruchomionych zostanie 740 mobilnych kasowników. Mają one zostać oddane do użytku pasażerom w pierwszym kwartale przyszłego roku. Zupełną nowością ma być funkcja, która pozwala na spłatę zadłużenie za nieopłacone bilety bezpośrednio w kasowniku.

Mobilne kasowniki w poznańskiej komunikacji miejskiej

Za pomocą nowych kasowników będzie można zakupić jednorazowe bilety czasowe (15-, 45- i 90- minutowe) oraz bilety krótkookresowe (24-godzinne) na strefę A lub strefy A+B+C+D. W celu opłacenia przejazdu na ekranie terminala należy wybrać rodzaj biletu, a następnie uregulować należność zbliżeniową kartą płatniczą albo za pośrednictwem smartfona czy smartwatcha.

Nie jest wymagana papierowa wersja biletu. Dla każdej transakcji system generuje specjalny numer w postaci ciągu znaków. W przypadku kontroli, do czytnika kontrolera wystarczy przybliżyć kartę płatniczą lub urządzenie mobilne – w zależności czym została zrealizowana transakcja zakupu biletu.

Pierwsza płatność w ramach Open Payment System jest akceptowana natychmiastowo, ponieważ weryfikacja środków następuje już po uzyskaniu przez pasażera uprawniania do przejazdu. Jeśli podróżny otrzyma bilet, a na jego koncie nie ma wystarczających środków do uregulowania należności, to kolejny zakup nie będzie możliwy.