– Naszym celem jest wyposażenie wszystkich pojazdów obsługujących linie organizowane przez ZTM Poznań w urządzenia pozwalające w prosty sposób opłacić przejazd za pomocą karty płatniczej lub telefonu komórkowego. To oferta kierowana przede wszystkim do osób okazjonalnie korzystających z transportu publicznego lub pasażerów, którzy w momencie przejazdu nie mają przy sobie karty PEKA  – mówi  Jan Gosiewski Dyrektor ZTM w Poznaniu.

W Poznaniu bilet zapiszesz na karcie płatniczej

W przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia ww. konkursu, wyłoniony zostanie operator, który zapewni działanie systemu dystrybucji biletów umożliwiającego sprzedaż biletów jednorazowych i krótkookresowych w formie elektronicznej za pomocą kart płatniczych lub urządzeń mobilnych w terminalach zainstalowanych w pojazdach – czytamy w komunikacie.

Docelowo we wszystkich pojazdach poznańskiego ZTM mają zostać zainstalowane specjalne urządzenia umożliwiające bezgotówkowe płatności za bilety. Pasażerowie będą mogli w ten sposób kupować bilety jednorazowe i krótkookresowe (na przykład 24-godzinne). Bilet zostanie zapisany na karcie płatniczej, w telefonie lub w smartwatchu. System ma być gotowy najpóźniej w 2022 roku.

Kilka dni temu pisaliśmy o planowanym uruchomieniu nowego systemu biletowego w Lublinie. Wprowadzona ma zostać między innymi taryfa przystankowa, dzięki której mieszkańcy będą mogli płacić tylko za faktycznie przejechaną liczbę przystanków. Już na jesieni bieżącego roku pasażerowie w Lublinie skorzystają także z nowej aplikacji mobilnej Lubika.