PragmaGO kontynuuje konsolidację na rynku digital faktoringu dla segmentu MŚP. W 2022 spółka nabyła zorganizowaną część przedsiębiorstwa Fandla Faktoring sp. z o,o., przejmując obsługę kilkuset klientów oraz zespół sprzedaży, który obecnie stanowi warszawski oddział PragmaGO. W 2023 roku PragmaGO osiągnęła rekordowe 2 mld zł obrotu (21% wzrostu r/r), w tym 1,6 mld zł w zakresie faktoringu (+12% r/r) – czytamy w komunikacie.

Fintechy PragmaGO i Monevia łączą siły

Monevia działa na rynku finansowania pojedynczych faktur sprzedażowych (invoice discountingu). Mikro i mali przedsiębiorcy mogą spieniężać swoje faktury bez stałej umowy faktoringowej i zobowiązań z niej wynikających. Cały proces odbywa się online. Fintech umożliwia finansowanie należności o niskich nominałach (już od 700 PLN lub 200 EUR), przy wstępnym limicie na poziomie 50 tys. PLN.

Kilka tygodni temu pisaliśmy o nawiązaniu współpracy pomiędzy Monevią a BNP Paribas. Dzięki temu klienci grupy z segmentu mikro i małych przedsiębiorstw mogą teraz korzystać z rozwiązań faktoringowych na preferencyjnych warunkach, bez względu na branżę, wielkość czy staż rynkowy firmy. Posiadacze rachunku firmowego w banku BNP Paribas zyskują m.in. darmowy limit faktoringowy do 100 tys. zł na start, brak prowizji przygotowawczej czy brak kar za spóźnioną zapłatę kontrahenta – do 30 dni po terminie.

– Monevia to rozpoznawalna marka, którą będziemy dalej rozwijać. Nie zmieniamy modelu operacyjnego spółki, który dobrze wpisuje się w naszą strategię. Chcemy, aby Monevia w dalszym ciągu umacniała swoją pozycję na rynku jako dostawca jednego, dopracowanego produktu – szybkiego i spotowego finansowania faktur niewymagalnych. Z kolei PragmaGO dalej będzie oferować rozwiązania w zakresie digital faktoringu ze stałą umową, z wysokimi limitami finansowania (nawet do 15 mln PLN) – mówi Łukasz Ramczewski, Wiceprezes Zarządu PragmaGO (zdjęcie główne).

– Obie spółki powstały poza Warszawą (Monevia w Bydgoszczy, PragmaGO w Katowicach), w obu utrzymuje się niska rotacja zatrudnienia. Mamy też zbieżne cele, wśród których priorytetem jest dostarczanie szybkiego i wygodnego finansowania online mikro i małym przedsiębiorcom – dodaje Maciej Drowanowski, Prezes Zarządu Monevii.