Amelia Kallman to londyńska futurystka, mówczyni i pisarka. Regularnie konsultuje się z firmami, agencjami i rządami w zakresie wpływu nowych technologii na przyszłość biznesu i ludzkiego życia. Specjalizuje się w potencjalnych korzyściach – a także zagrożeniach – wynikających z takich rozwiązań jak uczenie maszynowe, sztuczna inteligencja, big data, IoT, czy wirtualna i rozszerzona rzeczywistość. Obszary jej badań obejmują także przyszłość mediów społecznościowych i pojawiające się problemy dotyczące praw człowieka w przyszłości.

W naszej rozmowie Amelia Kallman podzieliła się swoimi przemyśleniami na temat potencjalnych zagrożeń wynikających z rozwoju sztucznej inteligencji, czy rozszerzonej rzeczywistości. Jej zdaniem dostęp do coraz większej ilości danych stanowi poważne zagrożenie dla praw człowieka.

Rafał Tomaszewski: Cześć. O czym opowiesz podczas swojego wystąpienia na Infoshare 2021?

Amelia Kallman: Temat, który zaprezentuje 15 października to” Ryzyka, rezultaty i realia: Technologia, a nasza przyszłość”. Zazwyczaj skupiamy się na korzyściach, które może nam zapewnić technologia, ale jednocześnie istnieją ryzyka, z których powinniśmy sobie zdawać sprawę. Tylko w ten sposób mogą ominąć nas negatywne konsekwencje.

Mam tutaj na myśli m.in. algorytmy forsujące mowę nienawiści w social mediach, zjawiska typu Game Transfer Phenomena, czy destrukcyjne wykorzystywanie technologii deepfake. Musimy zacząć rozumieć potencjalne efekty tych technologii na nasze przyszłe zdrowie psychiczne, społeczeństwo oraz życie zawodowe i prywatne.

Z drugiej strony podzielę się też kilkoma przykładami tego, jak tego typu technologie są wykorzystywane, aby ułatwiać zrównoważony rozwój, czy promować edukację.

R.T.: Czemu według Ciebie warto wziąć udział w Infoshare 2021?

A.K.: Myślę, że obecnie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej ważne jest to, by ludzie zebrali się i podnieśli głos. W ciągu ostatniego półtora roku żucie nas wszystkich zostało zburzone i naznaczone globalną traumą, która skrępowała naszą zdolność od nawiązywania wzajemnych relacji i prowadzenia rozmów.

Infoshare łączy różnorodną grupę osób na stanowiskach managerskich, marketerskich, developerskich i przywódczych, ze świata inwestycji oraz startupów. Razem będziemy kształtować przyszłość.

R.T.: Wspomniałaś o potencjalnych zagrożeniach wynikających z rozwoju nowych technologii. Elon Musk powiedział kiedyś, że rozwój sztucznej inteligencji jest zagrożeniem dla ludzkości. Takich głosów jest coraz więcej.

A.K.: Do pewnego stopnia już teraz doświadczamy skutków zagrożenia ze strony sztucznej inteligencji. Mam tutaj na myśli takie rzeczy jak uzależnienie cyfrowe, czy pranie mózgu, które fundują nam algorytmy AI.

Zgadzam się z Elonem, że są to technologie o potężnych możliwościach, które wymagają odpowiedzialnego rozwoju wraz z odpowiednią wizją i pod odpowiednim nadzorem. Nie zgadzam się jednak ze stwierdzeniem, że sztuczna inteligencja może nam zacząć poważnie zagrażać już w ciągu najbliższych pięciu lat.

Moim zdaniem to niepotrzebne szerzenie paniki. AI nie jest na tyle zaawansowana żeby poważnie zagrozić ludzkości w tak krótkim czasie. Jeśli jednak nie chcemy znaleźć się w tym niekorzystnym położeniu, to powinniśmy ustanowić odpowiednie regulacje i nadzór, które pozwolą zarządzać rozwojem sztucznej inteligencji przez najbliższych kilka lat.

R.T.: W takim razie jak odpowiednio regulować sztuczną inteligencję? Jak nie stracić nad nią kontroli?

A.K.: To bardzo ważne pytanie. Wiedza o tym jak poskromić AI jest wśród nas – pośród środowisk akademickich, eksperckich i futurystycznych. Tak naprawdę kluczowy aspekt to skuteczne przekazanie tych informacji rządzącym. To oni mają odpowiednie możliwości działania.

R.T.: Czy uważasz, że w związku z rozwojem sztucznej inteligencji prawa człowieka mogą być w przyszłości zagrożone?

A.K.: Według mnie one już są zagrożone. Mam tutaj na myśli przede wszystkim kwestie danych. Obecnie firmy gromadzą nasze dane przez kliknięcia, GPS, czy ogólnie rzecz ujmując aktywność w social mediach – ale wkrótce równie powszechna stanie się analityka emocji (EA). W ten sposób firmy wejdą w posiadanie dużo bardziej intymnych informacji.

Jako przykład można tutaj podać okulary rozszerzonej rzeczywistości. Tego typu rozwiązania zmierzają w tym kierunku, aby stać się alternatywą dla interfejsów smartfonów – w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Oznacza to, że firmy technologiczne będą mogły patrzeć naszymi oczyma, będą wiedzieć kiedy kłamiemy, czy popełniamy przestępstwa lub wykroczenia. W ich posiadaniu znajdą się dane na temat naszych subtelnych, skomplikowanych reakcji oraz zachowań. Wszystko to w rękach jednej firmy da jej niespotykaną dotąd władzę.

R.T.: To wizja przypominająca „Raport mniejszości” Stevena Spielberga… Nie ulega wątpliwości, że daje to do myślenia. Dziękuję Ci bardzo za rozmowę.

A.K.: Dziękuję.

Z Amelią Kallman rozmawiał Rafał Tomaszewski, redaktor naczelny Fintek.pl.

Infoshare 2021 – największa konferencja technologiczna w CEE, tworząca ekosystem, w którym nowe technologie łączą się z biznesem. Konferencja odbędzie się w dniach 14-15 października w Gdańsku. Co roku uczestniczą w niej tysiące uczestników. Wśród nich startupy, inwestorzy, przedstawiciele korporacji, programiści i marketerzy. Tegoroczna edycja to 5 scen tematycznych, kilkuset czołowych prelegentów z całego świata, blisko 200 wystąpień i warsztatów. Podczas Infoshare 2021 poznamy również finalistów Startup Contest.