Partner serwisu Visa dla biznesu

Prawie połowa Polaków płaci kartą podczas wakacji za granicą

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech
Opublikowano: 22 czerwca 2017, 13:15 Aktualizacja: 24 lutego 2019, 20:49

Polscy turyści częściej niż z gotówki korzystają z kart, które stanowią najpopularniejszy sposób regulowania płatności związanych z urlopem, wynika z badania zaprezentowanego przez Mastercard. Podróżujący z Polski kartą opłacają już 45% wszystkich wydatków przed wyjazdem i 48% tych w czasie podróży.

Ubezpiecz wakacje w bankomacie.

– Jak wynika z ankiet, polscy turyści już niemal połowę wakacyjnych płatności realizują z pomocą karty, która stanowi najpopularniejszy sposób płatności, zdecydowanie wyprzedzając gotówkę. Wynika to z faktu, że płacenie kartą jest bezpieczniejsze i wygodniejsze niż korzystanie z gotówki. Widać to szczególnie w przypadku wyjazdów zagranicznych: karty nie tylko są akceptowane na całym świecie, ale płacenie nimi pozwala też uniknąć wizyt w kantorze – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Nie musisz brać ze sobą gotówki. W tych kurortach stanie bankomat

Na wakacjach używamy kart częściej niż inni Europejczycy

Przed wyjazdem z kart korzystamy rzadziej niż inni Europejczycy (45% wobec 55% wydatków). Natomiast częściej niż turyści z innych krajów płacimy w ten sposób za zakupy przed urlopem (42% wobec 29%) oraz za ubezpieczenie (31% wobec 24%). Ponadto kartą płacimy najczęściej, rezerwując zakwaterowanie (49%) i loty (45%), podano również.

Z kolei już w czasie trwania wakacji płacimy kartą chętniej niż inni Europejczycy (48% wobec 45%). W czasie urlopu bezgotówkowo najczęściej płacimy za zakupy (54%), za posiłki w lokalnych restauracjach (53%) oraz za bilety wstępu do atrakcji turystycznych (40%).

„Podróżując za granicę, najczęściej decydujemy się na wymianę waluty w kantorze przed wyjazdem (69%). 16% polskich turystów woli jednak płacić kartą w miejscu sprzedaży, zaś 15% wypłaca pieniądze z bankomatów już w miejscu docelowym” – czytamy dalej.

Wśród wakacyjnych destynacji odwiedzanych w ostatnim roku Polacy najczęściej wskazywali na kraje naszych sąsiadów oraz państwa południowej Europy – Hiszpanię i Niemcy (9%), Czechy (8%) oraz Włochy (7%). Statystycznie polski turysta wyjeżdża średnio 1,5 raza rocznie do strefy euro i 0,9 raza rocznie do innych krajów. Badanie Mastercard potwierdza też, że najwięcej podróżujemy po Polsce – średnio jest to 6,7 wyjazdów rocznie, podano także.

Global Consumer Tracker (GCT) jest badaniem ilościowym przeprowadzanym przez TNS w 28 państwach, które sprawdza trendy płatnicze w skali kwartalnej lub rocznej. Kwestionariusze online były uzupełniane przez respondentów w wieku 18-64 lata, którzy posiadają kartę płatniczą lub mają konto w banku. Próby badawcze w danych państwach wahały się od 855 do 3349 ankietowanych. Podróżnicza część badania została zrealizowana w 2016 r. w 13 krajach: w Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Holandii, Rosji, Polsce, Szwecji, na Węgrzech, w Rumunii, Chorwacji i Bułgarii.

[ISBnews]

 


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

prawie-polowa-polakow-placi-karta-wakacji-granica