Chcąc skorzystać z usługi cashback należy zakupić w sklepie/punkcie handlowym dowolny produkt, a przed dokonaniem płatności kartą poinformować sprzedawcę o chęci wypłaty gotówki. Użytkownicy kart mogą jednorazowo wypłacić dowolną kwotę w gotówce (również drobną), ale nie przekraczającą 1000 zł. Badania Fundacji Polska Bezgotówkowa pokazują, że o rozwiązaniu cashback słyszało blisko 3/4 Polaków.

Płać kartą za zakupy, przy okazji wypłacisz gotówkę

Badania przeprowadzone dla Fundacji Polska Bezgotówkowa pokazują, że co 10 osoba wypłaca pieniądze w sklepie kilka razy w tygodniu, a co trzecia (33%) kilka razy w miesiącu. Najczęściej jednorazowo za pomocą usługi cashback wypłacane są kwoty powyżej 50 zł, ale mieszczące się do 100 zł (34%) oraz drobne kwoty do 50 zł (24%).

Usługa wypłaty gotówki jest uzależniona od jej dostępności w kasie, dlatego sprzedawca może zaproponować mniejszą kwotę, jeśli nie będzie dysponować odpowiednią ilością gotówki.

Jak pokazują dane Narodowego Banku Polskiego, na koniec 2023 r. wypłatę gotówki przy okazji zakupów oferowało swoim klientom blisko 279 tys. placówek handlowych – sklepów i supermarketów, placówek pocztowych, stacji benzynowych, hoteli, salonów prasowych i innych punktów handlowo-usługowych w całej Polsce.

Z usługi cashback można skorzystać w punktach oznaczonych znakami Mastercard – Płać Kartą i Wypłacaj oraz VISA Cash Back. Do akcji edukacyjnej na temat usługi włączyły się m.in. sklepy sieci Carrefour, Gzella, Netto, Sokołów, Empik, a także stacje benzynowe Moya.