Prawo jazdy w telefonie jest dostępne w aplikacji mObywatel zarówno dla użytkowników urządzeń z systemem iOS, jak i Android. Kierowca za jego pomocą może potwierdzić posiadanie uprawnień do prowadzenia pojazdów podczas kontroli drogowej, czy kolizji, ale także np. wypożyczając samochód.

Z mPrawo Jazdy korzysta już 4 mln kierowców

Blisko 22 miliony Polaków ma prawo jazdy. Jak mogą oni potwierdzać uprawnienia za pomocą smartfona? Należy w tym celu mieć aktywną aplikację mObywatel. Następnie wystarczy, że kierowca doda w niej mPrawo Jazdy. Można to zrobić klikając „+ Dodaj dokument” w oknie głównym aplikacji.

– Od 5 grudnia ubiegłego roku do dziś mPrawo Jazdy na swoje telefony pobrało prawie 4 miliony kierowców – dokładnie 3 949 826 – a to oznacza że każdego dnia instaluje je średnio ponad 10,5 tysiąca osób. To świetny wynik. Mamy nadzieję, że drugi rok mPrawa Jazdy będzie jeszcze lepszy – powiedział minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W rządowej aplikacji kierowcy mogą także m.in. sprawdzić aktualną liczbę swoich punktów karnych. Dostępna jest także usługa mPojazd, która odzwierciedla dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. KPRM zapewnia, że dane zapisane w aplikacji mObywatel są zaszyfrowane, podpisane certyfikatem i zabezpieczone hasłem. Dzięki temu są one chronione nawet po zgubieniu przez użytkownika telefonu.

Należy podkreślić, że prawo jazdy w telefonie nie zastępuje plastikowej wersji dokumentu, a jedynie stanowi wirtualne odzwierciedlenie danych w nim zawartych. Oznacza to, że osoba, która chce korzystać z mPrawa Jazdy, musi mieć ważne tradycyjne prawo jazdy.