Puls Biznesu pisze, że właściciel Providenta, brytyjskie International Personal Finance, w I połowie bieżącego roku zanotował 47,3 mln funtów zysku przed opodatkowaniem. W artykule czytamy również o planach Providenta na pozyskanie licencji krajowej instytucji płatniczej od Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

Provident czeka na licencję krajowej instytucji płatniczej

Obecnie Provident działa w oparciu o licencję małej instytucji płatniczej, co wiąże się z pewnymi ograniczeniami – między innymi w zakresie wydawania kart. Puls Biznesu podaje, że na koniec I półrocza 2024 spółka miała wydanych 180 tys. plastików, czyli o 50 tys. więcej niż 6 miesięcy wcześniej. Liczba ta mogłaby być jeszcze większa, gdyby nie brak licencji KIP.

Provident stara się obecnie o licencję krajowej instytucji płatniczej. W materiale Pulsu Biznesu czytamy, że proces ten przedłuża się, ale spółka ma nadzieję na jego niedługą finalizację.

Ostatnio pisaliśmy, że licencję krajowej instytucji płatniczej otrzymał fintech PayPo. Firma również chce postawić na wydawanie własnych kart płatniczych, a kilka miesięcy temu otrzymała licencję principal member od Visa. Plastik od PayPo ma umożliwiać transakcje w modelu kup teraz, zapłać później. Firma zamierza wydawać karty w postaci wirtualnej i cały proces płatności udostępnić klientom w aplikacji mobilnej.