Eksperci Currency One przygotowali raport podsumowujący miniony rok w branży kantorów online. W publikacji zaprezentowali m.in. prognozy na rok 2022 oraz wydarzenia, które wpłynęły na rynek walutowy w 2021 roku. Pełny raport jest dostępny pod tym linkiem.
Currency One zbadało również, kim jest klient korzystający z wymiany walut online. Z zaprezentowanych danych wynika, że statystycznie (ok. 47%) są to osoby w wieku 30-45 lat, a dwóch na trzech klientów to mężczyźni.
Kantory internetowe z rekordem obrotów
Serwisy InternetowyKantor.pl i Walutomat, należące do Currency One, zanotowały rekord obrotów. Osiągnęły przy tym dwucyfrowy wzrost rok do roku. Na tak dobry wynik wpływ miała przede wszystkim sytuacja na rynkach, spowodowana dużymi wahaniami kursów, związanymi m.in. z pandemią. Widoczne było dużo większe zainteresowanie klientów euro – o 15,4% zwiększyła się wartość ofert kupna na parze EUR/PLN.
W kontekście odnotowania wzrostu, nie bez znaczenia był rozwój tych serwisów i wprowadzanie nowych usług. Walutomat w grudniu rozszerzył swoją ofertę o kolejne waluty. Klienci oprócz EUR, USD, GBP i CHF, mogą wymieniać już także korony norweskie (NOK), duńskie (DKK), szwedzkie (SEK) i czeskie (CZK).
– Warto przypomnieć, że w zeszłym roku wdrożyliśmy m.in. nowe waluty w Walutomacie, nastąpił też rozwój aplikacji mobilnych. Także nasze usługi przelewów natychmiastowych w euro, czyli SEPA Instant, przyniosły małą rewolucję na rynku jeśli chodzi o tę metodę przelewów zagranicznych. Jesteśmy pierwszą polską instytucją, i jak dotąd jedyną, która wprowadziła tę możliwość – komentuje Maciej Przygórzewski, szef Działu Operacyjnego Currency One.
Rok 2021 dla Currency One był rekordowy także jeśli chodzi o liczbę przelewów zagranicznych. Wzrosły one o 183 proc. Użytkownicy też chętniej korzystali z nowych metod wpłat, o czym świadczy ponad 280-procentowy wzrost transakcji dokonywanych przez BLIKA, 120 proc. przez Google Pay. Wzrosła również średnia wartość transakcji, wynosi ona 7650 zł – podano w komunikacie.