Jednym z głównych problemów branży są uszkodzenia oraz przywłaszczanie pojazdów. Takie przypadki zdarzają się niezależnie czy mówimy o tradycyjnych wypożyczalniach aut, czy o carsharingu. Samochody często w nieautoryzowany sposób przekraczają granicę bądź są rozkładane na części po czym trafiają na przykład na rynki wschodnie. Procedura uzyskania odszkodowania z tytuły przywłaszczenia pojazdu nie należy do najprostszych, a to naraża branże Rent a Car oraz leasingową na ogromne straty finansowe. Istotnym problemem jest również szkodowość w tym segmencie rynku i przestoje na czas naprawy pojazdu, który zanim wróci do obiegu generuje straty.

Rentbase i Panek nawiązują współpracę

W rozwiązaniu tego problemu pomaga Rentbase, czyli platforma do wymiany informacji w czasie rzeczywistym pomiędzy podmiotami z sektora Rent a Car. Serwis jest dostępny za pośrednictwem aplikacji internetowej, oraz API, dzięki któremu firmy mogą zintegrować Rentbase ze swoimi systemami. Platforma umożliwia zasilanie i pobieranie takich informacji jak.: historia najmów, odrzucone i zaakceptowane transakcjach, rozbieżności w zakresie danych osobowych i teleadresowych oraz zadłużeniach u innych przedstawicieli branży Rent a Car.

System Rentbase może pobierać w imieniu klientów dane z różnych źródeł, – na przykład z Biur Informacji Gospodarczej (KRD, ERIF, Infomonitor), KRS, giełd długów oraz wielu innych, o których operator platformy poinformuje wkrótce. Firma wypożyczająca auto sprawdzi jakimi danymi do tej pory posługiwał się klient w innych wypożyczalniach i jakie wnioski o najem składał. Dodatkowo Rentbase pozwala na weryfikację ważności uprawnień kierowców do prowadzenia pojazdów, co zwiększa bezpieczeństwo w ruchu drogowym i ogranicza nadużycia w postaci wydawania pojazdów osobom posiadającym dokument prawa jazdy, który został formalnie odebrany lub zawieszony.

Jak to działa w praktyce? Podczas zakładania konta i wnioskowania o wypożyczenie pojazdu Panek będzie mógł uzyskać dostęp do historii klienta przekazanych przez inne wypożyczalnie korzystające z Rentbase.  Czy potencjalny najemca oddał auto na czas? Czy zwrócił je w dobrym stanie, a może je uszkodził? To tylko niektóre z istotnych informacji znajdujących się w bazie Rentbase.

– Weryfikacja klienta za pośrednictwem naszej platformy  to szansa na ogromne oszczędności dla firm z branży Rent a Car. W ten sposób minimalizujemy ryzyko oszustw i nadużyć – takich jak przywłaszczenie, czy uszkodzenia pojazdów. Ograniczanie dostępu do usługi wynajmu pojazdów kierowcom z wysoką szkodowością zwiększa również bezpieczeństwo w ruchu drogowym, zarówno dla pieszych, jak i innych kierowców. Cieszymy się, że z naszego rozwiązania będzie korzystał Panek, czyli największy przedstawiciel tego segmentu w Polsce – mówi Barbara Serba, koordynatorka ds. relacji z partnerami w Rentbase.

Co jeszcze planuje Rentbase?

Rentbase oferuje swoim partnerom jasny model rozliczeń, także w modelu subskrypcyjnym. Firmy mają możliwość testowania rozwiązania za darmo przez 3 miesiące. Następnie cena wynosi 69 PLN miesięcznie bez względu na wielkość floty, czy ilość użytkowników. Dla mniejszych wypożyczalni Rentbase może być wykorzystywany również jako system do zarządzania najmem.

Obecnie Rentbase skupia się na branży wynajmu pojazdów, ale w przyszłości spółka planuje ekspansje także na inne segmenty sektora Rent. Chodzi tutaj na przykład o wypożyczalnie sprzętu, maszyn, urządzeń, czy elektroniki. Klient, który korzysta z wynajmu aut, często wypożycza także inne przedmioty lub produkty – a to otwiera szanse na kolejne integracje baz danych.