Revolut Money Report to badanie opinii zrealizowane przez firmę badawczą Dynata na grupie 10 tys. respondentów w USA, Australii, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Włoszech, Rumunii, Litwie oraz Polsce – na grupie 1007 dorosłych Polaków.

Święta w trybie oszczędzania

Ceny w Polsce rosną, inflacja jest najwyższa od 25 lat. Co na to Polacy? Wyniki badania Revolut Money Report wskazują, że wiele osób sobie odmawia. Tną wydatki na rozrywkę (59%), oszczędzają wodę i prąd (57%), gotują samemu i nie stołują się poza domem (48%), próbują zaoszczędzić na jedzeniu (37%) i na paliwie (28%), stosują recykling, by obniżyć koszty (23%).

Mimo to, niektórym zaczyna brakować. 10% zapytanych przyznaje, że jest im trudniej spłacać należności, np. kredyt, a 5% pożycza, by pokryć wydatki. Są też Polacy (10%), którzy wskazują, że inflacja nie ma wpływu na ich zwyczaje zakupowe. Tak stabilnie czuje się 12% Europejczyków (8 krajów).

Skoro większość z nas odczuwa wpływ inflacji, to jak planujemy tegoroczne Święta? Co czwarty badany (25%) przyznał, że odkłada pieniądze, by mieć pewność, że nie zabraknie ich na Święta. 54% respondentów, by zmieścić się w budżecie, poszuka produktów w obniżonej cenie. 8% prezenty dla bliskich wykona własnoręcznie.

By zadbać o właściwą oprawę Świąt, 10% badanych użyje karty kredytowej, lub skorzysta z odroczonych płatności “kup teraz, zapłać później”, a 4% weźmie kredyt lub pożyczy pieniądze od rodziny i znajomych. Co piąty pytany (20%) nie zamierza zbytnio celebrować Świąt, bo w tym roku go na to nie stać. 4% respondentów nie obchodzi Świąt.

Ile Polacy wydadzą na Święta Bożego Narodzenia?

Osoby, które nie planują ponosić kosztów Świąt, nie wydadzą na ten cel ani jednej złotówki (17%). W tej grupie jest więcej panów (kobiety 14%, mężczyźni 19%). Większość zapytanych Polaków planuje jednak wydatki świąteczne. 54% badanych zamierza zamknąć świąteczny budżet w 1200 zł (kobiety 58%, mężczyźni 50%). 23% liczy się z wydatkami w przedziale 1200 zł – 2400 zł. Nieliczne osoby wskazały, że planują świąteczny budżet na poziomie 2400 zł – 4800 zł (5%), a nawet pomiędzy 4800 zł – 7020 zł (1% wskazań respondentów).

39% badanych preferuje prezenty praktyczne

19% badanych uważa, że prezent powinien być czymś wyjątkowym, czego co dzień sobie odmawiamy (kobiety 23%, mężczyźni 15%). Z kolei 39% respondentów preferuje prezent, który jest praktyczny, a nie jakiś zbytek. 10% wskazuje, że najlepiej gdyby był to voucher lub gotówka, którą wydadzą na to co jest im potrzebne (kobiety 14%, mężczyźni 7%). Dla 16% pytanych nie ma to znaczenia, o ile tylko dostaną jakiś prezent – to postawa bardziej męska (kobiety 12%, mężczyźni 20%). 4% badanych od Świętego Mikołaja chciałoby dostać jakąś atrakcję lub wycieczkę.

Prócz kosztów zakupu składników dań wigilijnych, choinki i prezentów, istotną pozycją w świątecznym budżecie mogą być podróże. Niezależnie czy wyjeżdżamy na wigilię do rodziny, czy zabieramy bliskich na narty, transport będzie nas kosztował. Być może dlatego, 67% zapytanych Polaków nie planuje w związku ze Świętami żadnych podróży. 6% planuje wyjazd na Święta, ale nie ma pewności czy znajdzie na to budżet. 20% badanych planuje podróż na Święta do rodziny lub przyjaciół. Chyba, że to wyjazd będzie prezentem i innych prezentów nie trzeba już kupować! 7% badanych chce sprezentować sobie pod choinkę świąteczną wycieczkę.

Czy w świątecznym budżecie jest miejsce na wsparcie potrzebujących?

Revolut zapytał Polaków czy w związku ze Świętami przekażą jakiś datek na cele dobroczynne. 18% badanych chciałoby to zrobić, ale w tym roku budżet im na to nie pozwoli. 34% się waha, ale jeśli zostaną im jakieś pieniądze, to być może złożą taki datek. 28% respondentów deklaruje determinację by to zrobić, bo przekazuje datki na cele charytatywne regularnie w ciągu roku i zrobi to też przy okazji Świąt (21%) lub nie robiło tego wcześniej w tym roku, ale zrobi przy okazji Świąt (7%). Co piąta zapytana osoba w Polsce nie jest zainteresowana wspieraniem celów charytatywnych (19%).