Kilka dni temu Nik Storonsky, CEO Revoluta, wydał oświadczenie, w którym zapewniał, że fintech podwoi wpłaty na rzecz ofiar wojny. Cześć klientów twierdziła jednak, że Storonsky (pochodzący z Rosji) zbyt długo czekał na zabranie głosu, a samo oświadczenie nie było wystarczająco „wymowne”. W sieci pojawiły się głosy namawiające bojkotowania Revoluta na równi z rosyjskimi firmami.
Na zdjęciu głównym Wład Jacenko, współzałożyciel i CTO Revoluta.
Łatwiejsze otwierania konta Revolut dla uchodźców
Przy okazji kolejnych komunikatów Revolut zapowiadał udostępnienie specjalnego konta dla uchodźców. Teraz fintech umożliwia osobom, które przekroczyły granicę połączenie aplikacji z ukraińskim rachunkiem, otwierając tym samym dostęp do ich pieniędzy.
Konto w planie Standard jest nieodpłatne i może być wykorzystywane do wysyłania i otrzymywania przelewów oraz wymiany walut. Karta Revolut będzie aktywna w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EEA) i w Ukrainie, a bankowe przelewy wychodzące i między klientami Revolut będą możliwe w ramach limitu 1,5 tysięcy EUR dziennie.
Otwarcie konta w krajach EEA wymaga zazwyczaj potwierdzenia prawa pobytu w danym kraju. Ponieważ wielu uchodźców z Ukrainy nie może przedstawić takiego dokumentu, Revolut uchylił ten wymóg.. Mimo, że dostęp do rachunku został otwarty dla wszystkich uchodźców, Revolut podjął szereg kroków, aby wymagania regulacyjne były odpowiednio uwzględnione i spełnione – czytamy w komunikacie.
Gdy uda się założyć konto, uchodźcy z Ukrainy będą mogli podłączyć dowolną spośród swoich kart z banku w Ukrainie i zacząć doładowywać z niej konto w Revolut w wielu walutach. By wesprzeć inicjatywę Revolut uchyla też część kosztów związanych z przelewami walutowymi, by uchodźcy nie ponosili dodatkowych kosztów wymiany hrywny (UAH) na inne waluty.
Jak uchodźcy z Ukrainy mogą założyć konto w Revolut?
-
Pobrać aplikację mobilną Revolut na telefon,
-
Wybrać rejestrację (Sign up) i podać numer telefonu, którego aktualnie się używa. Może to być dowolny numer telefonu, w tym numer telefonu używanego wcześniej na Ukrainie, o ile jest możliwe odebranie na ten numer wiadomości SMS,
-
Wybrać aktualny kraj pobytu jako kraj zamieszkania, np. Polskę lub Słowację,
-
Podać aktualny adres zamieszkania poza Ukrainą, np. adres tymczasowego mieszkania lub ośrodka dla uchodźców i dane osobiste,
-
Potwierdzić tożsamość poprzez wybór i wgranie ukraińskiego paszportu* lub dowodu osobistego, jako że są to dokumenty uprawniające uchodźców z Ukrainy do założenia konta.
*Jeśli narodowość jest inna niż ukraińska, należy podjąć te same kroki oraz wgrać paszport i ukraińską wizę.