Stablecoin EUR1 od Banking Circle będzie dostępny na blockchainach Ethereum i BNB Smart Chain. Początkowo będzie można z niego korzystać za pośrednictwem Binance, a już niedługo także CoinUT Switzerland AG. W niedługim czasie stablecoin ma być dostępny także na innych giełdach kryptowalut.

Kolejny stablecoin w Unii Europejskiej

– Łącząc najnowocześniejszą technologię dla branży aktywów cyfrowych i zapewniając zgodność z najnowszymi regulacjami europejskimi, Banking Circle może zapewnić użytkownikom stablecoinów solidną usługę bankową i infrastrukturę, na którą zasługują, i sprawić, że stablecoiny będą dostępne dla szerszego grona odbiorców, którzy chcą mieć całodobowy dostęp do natychmiastowych płatności – mówi Daniel Lee, Head of Web 3 w Banking Circle.

Nowy token zwiększa konkurencję na unijnym rynku stablecoinów, który historycznie pozostawał w tyle za stablecoinami dolarowymi. Wcześniej swoje tokeny wdrożyły między innymi Deutsche Bank, czy grupa Circle.

Łączna kapitalizacja globalnego rynku stablecoinów wynosi obecnie ponad 160 mld USD, z czego zaledwie 280 mln USD to stablecoiny powiązane z euro. Oczekuje się, że ta ostatnia wartość wzrośnie do 15 mld USD w 2025 r., do 70 mld USD w 2026 r. i przekroczy 2,5 bln USD w 2029 r., zgodnie z danymi opracowanymi przez Next Generation.

Warto przypomnieć, że ostatnio Bank of England i Innovation Hub Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) opracowały system, który zapewnia organom nadzoru dane w czasie zbliżonym do rzeczywistego na temat stablecoinów i ich aktywów zabezpieczających.

Stablecoiny i rozporządzenie MiCA

Stablecoiny to rodzaj kryptowaluty powiązanej z tradycyjnymi aktywami, zazwyczaj walutami emitowanymi przez rząd, takimi jak dolar amerykański. Tego typu tokeny pozwalają uniknąć zmienności obserwowanej w innych kryptowalutach, takich jak bitcoin.

W Polsce przygotowano projekt ustawy o kryptoaktywach, która ma dostosować lokalne regulacje do unijnego rozporządzenia MiCA. Ministerstwo Finansów pisze w uzasadnieniu do projektu, że niezbędne jest zapewnienie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów przez wyposażenie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego w odpowiednie do tego środki.