Warunkiem realizacji usługi SEPA Instant jest to, by bank odbiorcy również działał w ramach systemu SEPA. W Niemczech zintegrowanych jest już 90 proc. banków, a w Polsce tylko kilka zagranicznych fintechów, w tym popularny Revolut. Jedyną polską instytucją, która wprowadziła szybkie przelewy SEPA Instant jest spółka Currency One, operator serwisu Walutomat.
Szybkie przelewy w euro przyjmą się w Polsce?
Na polskim rynku nadal standardem jest przelew w euro realizowany w 1-2 dni robocze. Skorzystanie z SEPA Instant pozwala na przesłanie euro nawet w ciągu minuty. Usługa w Walutomacie jest dostępna 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Klient po wpisaniu numeru konta odbiorcy, od razu widzi, czy jest możliwy przelew natychmiastowy.
– Zainteresowanie usługą bardzo dynamicznie rośnie, przez ostatnie 12 miesięcy liczba zrealizowanych w Walutomacie europrzelewów instant się potroiła i spodziewamy się kontynuacji tego trendu z uwagi na coraz większą liczbę odbiorców osiągalnych przez SEPA Instant – mówi Bartosz Grycza, Product Development Manager w Currency One.
Rosnące zainteresowanie Polaków transakcjami w euro potwierdzają dane systemu Euro Elixir. W sierpniu br. rozliczono w nim 3,3 mln takich transakcji o łącznej wartości 18,2 mld euro. Dla porównania w sierpniu 2020 r. było to 2,6 mln transakcji o wartości 13,1 mld euro. Pytaniem pozostaje, czy polskie banki dostrzegają ten trend i również zaoferują błyskawiczne przelewy w euro.