W oświadczeniu Sąd UE stwierdził, że Komisja Europejska naruszyła prawa obywatela, przekazując niektóre z jego danych osobowych do Stanów Zjednoczonych bez odpowiednich zabezpieczeń.

Pierwsza taka kara dla Komisji Europejskiej

Sąd stwierdził, że obywatel Niemiec zarejestrował się na konferencję zarządzaną przez Komisję Europejską, korzystając z opcji „Zaloguj się za pomocą Facebooka” na stronie internetowej konferencji. Obywatel stwierdził jednak, że informacje o jego adresie IP, przeglądarce i urządzeniu zostały przekazane firmom w Stanach Zjednoczonych – a mianowicie Amazonowi, który jest gospodarzem strony internetowej konferencji, oraz Meta, która jest właścicielem Facebooka – co zdaniem obywatela naruszyło jego prawa wynikające z unijnych przepisów dotyczących prywatności danych.

Komisja Europejska dopuściła się „wystarczająco poważnego naruszenia” przepisów obejmujących 27 krajów europejskich, orzekł w środę Sąd UE. Reuters, który jako pierwszy podał tę wiadomość, powiedział, że ta grzywna jest pierwszą tego typu karą dla Komisji Europejskiej.

Unijne przepisy dotyczące ochrony danych, znane jako RODO, są jednymi z najsurowszych przepisów dotyczących prywatności na świecie i mogą nakładać na organizacje grzywny w wysokości do 4% ich rocznych obrotów.

Ostatnio pisaliśmy, że Meta, została ukarana grzywną w wysokości 251 milionów euro przez Irlandzką Komisję Ochrony Danych (DPC) za poważne naruszenie bezpieczeństwa danych, które dotknęło około 3 milionów użytkowników Facebooka w Unii Europejskiej.