Santander specjalnie na to wydarzenie zaprosił przede wszystkim te startupy, które działają w obszarze szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Pozostałe już nawiązały współpracę w ramach pierwszej rundy programu akcelaracyjnego AccelUp. Na Innovation Day zaprezentowały się m.in. takie firmy jak Autenti, Digital Fingerprints, NuDelta, ProtectAuth, Techmo Voice Technologies czy IC Solutions. Technologie oferowane przez startupy były oceniane między innymi pod kątem innowacyjności, potrzeb klientów, modelu biznesowego oraz dojrzałości oferowanego rozwiązania.

Redakcja Fintek.pl mogła zajrzeć za kulisy Innovation Day i porozmawiać z zaproszonymi firmami.

Santander Innovation Day – współpraca z fintechami

Osoby związane z sektorem fintech zapewne kojarzą większość z wymienionych startupów. Przykładowo IC Solutions współpracuje z wieloma sektorami, w tym finansowym, dostarczając narzędzia do digitalizacji danych i eliminacji dokumentów papierowych. Swoje rozwiązanie prezentował też fintech Autenti. Startup opracował platformę, która pozwala na pełną obsługę procesu przez Internet – od nadania dokumentu, poprzez podpis elektroniczny z certyfikatem aż po wygenerowanie linków prowadzących do płatności.

Z kolei Digital Fingerprints dało się już poznać szerszemu gronu odbiorców dzięki współpracy z mBankiem. Fintech oferuje rozwiązania z zakresu biometrii behawioralnej i uwierzytelniania w trybie ciągłym. Startup analizuje dane dotyczące klientów i buduje bazę danych na temat ich zachowań. Chodzi o takie czynności jak poruszanie się po konkretnym serwisie transakcyjnym, sposób wpisywania treści na klawiaturze, czy tego jak posługujemy się myszką. Zbudowanie odpowiedniej bazy i porównywanie zachowania klienta w trakcie korzystania z e-bankowości z pozyskanym modelem, może w znaczącym stopniu ograniczyć ryzyko fraudów i zwiększyć bezpieczeństwo klientów.

Na razie Digital Fingerprints zebrało dane od około 450 tys. klientów, ale to wciąż za mało. Firma musi zbudować model zachowania jeszcze większej liczby użytkowników – może chodzić nawet o kolejne 2 mln klientów.  Oczywiście klienci muszą wyrazić zgodę, aby fintech mógł monitorować sposób, w jaki korzystamy z serwisu transakcyjnego. Santander byłby kolejnym bankiem, z którym startup rozpocząłby współpracę w zakresie wdrożenia tej technologii w sektorze finansowym. Startup zamierza także przeprowadzić rundę inwestycyjną i wyjść za granicę.

Bank stawia na cyberbezpieczeństwo

Skoro jesteśmy przy temacie cyberbezpieczeństwa, warto wspomnieć, że Santander Bank poszukuje rozwiązań, które nie tylko odpowiadają na bieżąco coraz większym wymaganiom w tym zakresie i skutecznie chronią środki klientów, ale również takich, które poszerzą ofertę dla klientów i będą wyznaczały nowe standardy bezpiecznego bankowania.

Innovation Day zainaugurowało również premierową rundę programu akceleracyjnego AccelUp. Projekt jest skierowany do dojrzałych startupów z sektora FinTech, oferujących rozwiązania gotowe do wdrożenia. Firmy zakwalifikowane do AccelUp otrzymają dofinansowanie w wysokości do 200 tys. złotych oraz mentoring biznesowy w postaci 100 godzin konsultacji z ekspertami. Startupy będą również miały możliwość ubiegania się o wsparcie międzynarodowych inwestorów, w tym funduszu Santander Inno Ventures.