Rewolucja sektora płatności trwa w najlepsze. W zeszłym miesiącu Apple poinformowało o planach wdrożenia usługi Tap to Pay (dotknij, aby zapłacić), która ma umożliwić przyjmowanie płatności za pomocą iPhone’a. Na początek nowe rozwiązanie będzie dostępne w Stanach Zjednoczonych, za pośrednictwem platformy Stripe.

Japonia ponownie wyprzedza świat

Klienci sześciu sklepów 7-Eleven w Japonii mogą teraz dokonywać płatności zbliżeniowych za pomocą holograficznego ekranu wyświetlanego z terminalu kasy samoobsługowej. Wyświetlacze są wyposażone w moduły czujników dotykowych Neonode, które umożliwiają interakcję z obrazami wyświetlanymi przez wirtualne ekrany dotykowe w powietrzu.

Jak na razie, holograficzne kioski z kasą samoobsługową akceptują wyłącznie bezgotówkowe metody płatności. Mowa tu o kartach kredytowych, kartach do e-pieniędzy oraz kodach QR. Sam proces zakupu towarów jest stosunkowo prosty.

Po pierwsze, klient skanuje produkty ze swojego koszyka  tak jak w klasycznych kasach samoobsługowych.  Następnie wybiera preferowaną metodę płatności, a potem zatwierdza transakcję na ruchomym ekranie. Należy podkreślić, że wszystko to odbywa się bez konieczności bezpośredniego dotykania powierzchni kasy, co w czasach pandemii jest bardzo istotne.

Jeśli rozwiazanie rodem z science-fiction się przyjmie, to kto wie…? Może i niedługo na naszym rynku niedługo zagoszczą takie holograficzne kasy.