Do niedawna pod marką Banqup funkcjonowała platforma otwartej bankowości pozwalająca na dostęp do bankowych API zarówno podmiotom posiadającym własną licencję TPP, jak również tym, które korzystają z licencji Banqup. Twórcą marki jest Banqware, polska spółka, która została w 2020 r. przejęta przez Unifiedpost i tym samym stała się częścią budowanej paneuropejskiej platformy usług związanych z dokumentami, uwierzytelnianiem i płatnościami.

Rozwiązanie open banking, stworzone przez zespół zarządzany przez Krzysztofa Pulkiewicza, obecnie jest rozwijane pod marką Banqware (taka sama nazwa jak spółka). Nazwę Banqup zastosowano do nowego, globalnego produktu Unifiedpost Group.

– Przyłączenie do Grupy Unifiedpost dało nam zupełnie nowe możliwości rozwoju. Dzięki połączeniu naszego rozwiązania z usługami oferowanymi już wcześniej przez Unifiedpost w innych krajach mogliśmy stworzyć kompleksową platformę z usługami dla sektora MŚP w zakresie e-faktur, płatności i weryfikacji tożsamości – wyjaśnia Krzysztof Pulkiewicz, współzałożyciel Banqware, obecnie Country Manager Unifiedpost Group w Polsce.

Nowy Banqup dla MŚP – niedługo także w Polsce

Banqup to rozwiązanie dla sektora MŚP, dostępne już w Holandii, Belgii, Hiszpanii, które wkrótce wystartuje z usługami także dla polskich przedsiębiorców. Platforma od początku dostosowana jest do europejskich przepisów o e-fakturach (fakturach strukturyzowanych), w tym do planowanego w Polsce Krajowego Systemu e-Faktur.

To aplikacja do rozliczeń firmowych. Umożliwia swobodną wymianę dokumentów między biurem księgowym a przedsiębiorcą. To także platforma open banking. Dzięki posiadaniu europejskiej licencji na świadczenie usług inicjowania transakcji płatniczej (PIS) oraz usług dostępu do informacji o rachunku (AIS), Banqup umożliwi podpięcia dowolnego europejskiego rachunku bankowego lub założenie własnego konta płatniczego (z polskim nr IBAN) do rozliczeń firmowych, dzięki czemu płatności mogą być wykonane z poziomu platformy, bez konieczności logowania się do banku.

Aktualnie platforma Banqup przechodzi ostatnie testy i wkrótce będzie dostępna dla zainteresowanych.