Partnerami zarządzającymi w funduszu są: dr Maciej Kraus, Łukasz Pawłowski oraz Radosław Rejman. Wcześniej jako zespół z sukcesem zainwestowali w m.in. Grupę Netsprint, Packhelp, Salad Story czy Fenige.

– Prowadzimy obecnie zaawansowane negocjacje z kolejnymi firmami o wsparciu kapitałowym ze strony Movens Growth Equity. Jedna z nich zajmuje się szeroko rozumianym climate tech, a druga pochodzi z branży e-commerce. Liczymy na to, że już niebawem będziemy mogli pochwalić się kolejnymi inwestycjami w portfelu – mówi Radosław Rejman, partner w Movens Growth Equity.

Movens Growth Equity ma do zainwestowania 100 mln PLN

Na inwestycje nowy fundusz przeznaczy 100 mln PLN, z czego 50 mln PLN zostało pozyskanych ze środków unijnych w ramach umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Kolejne 50 mln PLN pochodzić będzie od prywatnych inwestorów. Fundusz wesprze swoje spółki portfelowe m.in. w strategii rozwoju, zarządzaniu marżami i optymalizacją cen, finansach i kontrolingu, tworzeniu struktury operacyjnej.

Movens Growth Equity chce inwestować w przedsiębiorstwa oferujące rozwiązania z dwóch obszarów: cyfrowej transformacji oraz zmieniających się preferencji konsumentów. W pierwszej grupie znajdują się m.in. firmy tworzące usługi dla e-commerce, IT, AdTech oraz fintechy. Druga grupa to spółki adresujące potrzeby wynikające ze zmian zachodzących w preferencjach oraz stylu życia konsumentów.

–  Obecnie w Polsce jest tylko kilka funduszy inwestujących w sektor MŚP. Tymczasem ma on ogromny potencjał. Zazwyczaj są to firmy prowadzone przez osoby doskonale znające swoją branżę, tworzące produkty, cieszące się zainteresowaniem odbiorców i osiągające przychody. Wystarczy im niewielkie wsparcie, aby przejść na wyższy poziom. Tu upatrujemy naszej roli. Oferujemy kapitał na poziomie 5 – 25 mln PLN i bieżące wsparcie finansowo-biznesowe w 5 strategicznych obszarach – mówi dr Maciej Kraus, partner w Movens Growth Equity.

– Nie jest naszym celem przejmowanie kontroli w spółkach, interesuje nas objęcie pakietu 20-40 proc. udziałów, przy 5-letnim horyzoncie inwestycyjnym – dodaje dr Maciej Kraus.