Woltair to czeski startup rozwijający platformę ułatwiającą produkcję czystej energii w domach, przede wszystkim dzięki pompom ciepła, panelom fotowoltaicznym i magazynom energii używanym do ogrzewania i zasilania budynków. Platforma łączy ze sobą konsumentów oraz techników specjalizujących się w instalacji i konserwacji urządzeń do produkcji ciepła i energii. Trzonem jego oferty są pompy ciepła, fotowoltaika oraz magazyny energii. Dzięki temu ma zapewniać swoim klientom niezależność energetyczną domu i optymalizację wydatków na energię.

Co oferuje startup Woltair?

Platforma Woltair analizuje między innymi wielkość domu i jego rzeczywiste zapotrzebowanie na ciepło i energię. Następnie proponuje instalację, która będzie najbardziej efektywna energetycznie, zapewni największe oszczędności, a jej montaż pozwoli na skorzystanie z dotacji dostępnych w danym regionie.

W kolejnym kroku Woltair łączy klienta z właściwym technikiem, umożliwiając śledzenie postępów zamówienia i montażu online. Technicy współpracujący z Woltair korzystają z aplikacji SuperFix, która umożliwia im pozyskiwanie klientów, zarządzanie zamówieniami i montażem, a także zakup urządzeń.

Startup założyli w roku 2018 Daniel Helcl, Karel Náprstek i Jiří Švéda. Od tego momentu obsłużył ponad 3 tysiące klientów, rosnąc w tempie 400 proc. rocznie. Według szacunków spółki, pomogła ona zredukować emisje dwutlenku węgla o ponad 9 tysięcy ton – czytamy w komunikacie.

Co planuje Woltair?

Na początku roku 2022 Woltair rozszerzył swoją działalność o Polskę, w której zatrudnia 40 osób – w zespołach sprzedaży i obsługi klienta oraz techników, którzy zajmują się montażem pomp ciepła w domach. W ciągu 2 lat Woltair chce dać w Polsce pracę kolejnym 100 osobom, z czego 50 jeszcze w tym roku. Na czele ekspansji firmy nad Wisłą stoi Paweł Biernatowski.

Teraz Woltair pozyskał ponad 76 mln zł (16.3 mln euro) w Serii A, której przewodził ArcTern Ventures, kanadyjski fundusz specjalizujący się w inwestycjach ClimateTech w Europie i Ameryce Północnej. W rundzie finansowania udział wzięły także fundusze Westly Group i Aternus oraz dotychczasowi inwestorzy – Kaya VC, Inven i polski Movens Capital.

Pozyskane środki pomogą w dalszym rozwoju platformy oraz ekspansji w Europie. Woltair rozwija technologię, w tym aplikację SuperFix dla techników oraz narzędzia do zarządzania produkcją i zużyciem energii w domu. Firma planuje też udostępnić konsumentom ofertę finansowania instalacji, dzięki której będą mogli rozłożyć wydatki na montaż pomp ciepła w czasie. Woltair kontynuuje też ekspansję na polskim rynku, a do końca roku planuje rozszerzyć działalność o Niemcy i Włochy.