30 sierpnia wchodzi w życie rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wprowadza nowe przepisy dotyczące rowerów i hulajnóg. Od teraz również strażnicy miejscy i gminni mogą karać ich kierowców.

Mniejsza prędkość i przepuszczanie pieszych

Już w maju została ograniczona dozwolona prędkość dla hulajnóg oraz miejsca, gdzie będzie można nimi jeździć. Kierujący hulajnogą nie mogą przekroczyć prędkości 20 km/h.

Mogą poruszać się ścieżką rowerową lub jezdnią, ale tylko w tych miejscach, gdzie maksymalna dozwolona prędkość na danej jezdni wynosi maksymalnie 30 km/h. Teraz za niestosowanie się do nich kierowców może ukarać również straż miejska lub gminna.

Najwyższe mandaty za złamanie przepisów będą wynosić aż 500 PLN.

Hulajnogi mogą poruszać się chodnikiem tylko w przypadku braku ścieżki rowerowej i przy dozwolonej prędkości na sąsiadującej szosie przekraczającej 30 km/h. Wtedy muszą jednak ustępować pierwszeństwa pieszym i poruszać się z prędkością zbliżoną do nich. Przewidziane są kary za utrudnienie poruszania się pieszym.

Osoby poniżej 18 roku życia potrzebują karty rowerowej lub prawa jazdy, aby móc poruszać się hulajnogą. Dzieci poniżej 10 lat mogą jeździć pod opieką dorosłych.