Voiceboty wykorzystują sztuczną inteligencję m.in. do obsługi klientów na infolinii, przypominania o spłacie zaległości, prowadzenia ankiet, badania skłonności do zakupu produktu oraz ochrony finansów klientów. Z kolei Asystent głosowy IKO ma już 4 mln użytkowników, którzy rozmawiali z nim ponad 16 mln razy.

Już 50 mln rozmów ze sztuczną inteligencją od PKO BP

Klienci PKO BP chętnie kontaktują się z botem na infolinii, który zastępuje wcześniejsze interaktywne menu głosowe („jeżeli jesteś klientem indywidualnym wciśnij 1”). Bot wita klienta i prosi o informację, w jakiej sprawie dzwoni, udziela odpowiedzi, pomaga wykonać operację bankową od początku do końca, a jeżeli jest taka potrzeba, kieruje klienta do odpowiedniego konsultanta.

Z pomocą bota klienci mogą odblokować dostęp do serwisu transakcyjnego i telefonicznego, zastrzec kartę lub dokument tożsamości, zamówić nową kartę, nadać PIN do karty lub szybko zablokować dostępy do konta ze względów bezpieczeństwa. Ten voicebot rozmawia na 170 różnych tematów, a rozumie ich 280 i przeprowadził już łącznie 19 mln rozmów, obecnie co miesiąc prowadzi ponad 450 tys. konwersacji – czytamy w komunikacie.

Asystent głosowy w aplikacji mobilnej IKO

Z Asystenta głosowego w aplikacji IKO skorzystało już 4 mln użytkowników. Od momentu uruchomienia przeprowadził 16 mln rozmów, obecnie jest to 1,1 mln dialogów miesięcznie. Na początku rozumiał ponad 70, a obecnie 330 tematów rozmów prowadzonych językiem naturalnym (wystarczy powiedzieć np. „pchnij stówkę do Basi”) i nadal będzie ich przybywać.

Z pomocą Asystenta głosowego IKO można m.in. zrobić przelew zwykły do odbiorcy zdefiniowanego lub na numer konta, zrobić przelew na telefon, sprawdzić stan konta, przeszukać historię konta, doładować telefon, zapłacić BLIKIEM, spłacić kartę kredytową lub zmienić limity transakcyjne na karcie.