Aktualizacja: Jednak jest odwrotnie. Tarcza 2.0 przewiduje zwolnienie wymiany kryptowalut z PCC od 1 lipca 2020. 

Poniżej treść archiwalna.

Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt Tarczy Antykryzysowej 2.0. Poprzednia wersja ustawy została wprowadzona „na szybko”, po to by jak najszybciej uruchomić pomoc dla przedsiębiorców.

Kryptowaluty z podatkiem PCC

Zapewne nie takiej pomocy spodziewali się przedstawiciele branży kryptowalut, którzy prawdopodobnie muszą się już szykować na objęcie wymiany cyfrowych aktywów podatkiem PCC. Wcześniej resort finansów kilkukrotnie przesuwał abolicję – ostatnia z początku roku zakładała, że kryptowaluty nie będą objęte PCC do 30 czerwca 2020 roku.

Branża liczyła na prolongatę tej decyzji, ewentualnie zaproponowanie innego rozwiązania, które nie byłoby aż tak „drastyczne” jak PCC. 

Czy to koniec dobrych czasów dla kryptowalut w Polsce?

A może próba poszukiwania dodatkowych dochodów do budżetu? Jedno jest pewne – jeśli przepis wejdzie w życie, to atrakcyjność tego rynku znacząco się zmniejszy, a już napewno wymiana z krypto na PLN. Resort rozwoju jeszcze przed uchwaleniem pierwszej specustawy zapowiadał, że niebawem pojawi się druga wersja, która uzupełni braki poprzedniej i nieco rozszerzy pomoc, której niedostateczny rozmiar był powszechnie krytykowany.

Czy tak samo będzie z Tarczą 2.0?