Był to pierwszy pełen rok funkcjonowania programu Mój elektryk dla branży leasingowej. Do listopada złożono ponad 13 tysięcy wniosków dotacyjnych, co pomogło uzyskać dynamikę dla aut elektrycznych +57% w porównaniu do 2022.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) przygotował i wprowadził po raz pierwszy dla inwestycji  finansowanych leasingiem program gwarancyjny de minimis, co zwiększa dostępność oferty leasingu i  zabezpiecza ryzyko finansującego. Jest to oferta bardzo ważna szczególnie dla firm młodych.

Rok 2023 w mLeasing

W mLeasingu koncentrowaliśmy się przede wszystkim na kliencie – budowaniu relacji i pozytywnych doświadczeń we współpracy z partnerami handlowymi, poprzez własną platformę sprzedaży bezpośredniej mAuto.pl oraz w ramach grupy mBank. Uzyskaliśmy tytuł Firma Przyjazna Klientowi 2023 a nasz program ukierunkowany na  jakość obsługi i komunikacji został nagrodzony Srebrnym Spinaczem 2023.

Dynamicznie odpowiadamy na zmianę oczekiwań partnerów i klientów rozwijając cyfrowe platformy sprzedaży i obsługi. Rynek to docenia a w szczególności nasi najwięksi partnerzy. Nieprzerwanie od 2015 roku w ramach współpracy  z Volvo Car Poland prowadzimy program Volvo Car Financial Services – stworzony, aby dostarczać rozwiązania finansowe dla dealerów i klientów sieci dealerskiej. W niezależnym badaniu satysfakcji dealerów samochodowych prowadzonym przez EY program ten od wielu lat znajduje się na pierwszym miejscu rankingu, również za 2023.

Naszą siłą jest dywersyfikacja kanałów sprzedaży oraz oferty produktowej. Dostarczamy kompleksowe rozwiązania dla wszystkich segmentów klientów: mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz korporacji. Oferujemy leasing pojazdów, transportu ciężkiego, maszyn i urządzeń, w tym medycznych – jesteśmy liderem tego segmentu. Świadczymy usługi z zakresu najmu pojazdów i zarządzania flotą samochodową. Finansujemy nieruchomości handlowe, biurowe, magazynowe oraz hotele. Oferujemy leasing małych przedmiotów w onlinowym procesie – leasing na klik poprzez spółę córkę LeaseLink. Ważnym elementem wzrostu biznesu jest również oferta ubezpieczeniowa.

Wspieramy zieloną transformację, szczególnie w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw. Nasza oferta produktowa ukierunkowana jest na redukcję śladu węglowego w gospodarce.

Co przyniesie rok 2024 dla branży leasingowej?

Rok 2024 to rok 30 jubileuszu Związku Polskiego Leasingu, rok symboliczny. Jako środowisko branżowe chcemy mocniej niż dotychczas budować świadomość roli leasingu w rozwoju gospodarczym i czekających nas wyzwaniach związanych z redukcją śladu węglowego. Wspólnie pracujemy nad zniesieniem barier prawnych związanych z wymogiem formy pisemnej umowy leasingu, które w dużym stopniu ograniczają pełną cyfryzację procesów, a co za tym idzie dostępność i wygodę korzystania z tej popularnej formy finansowania biznesu. Wg badania z października 2023  33% firm planuje skorzystać z leasingu w przypadku przyszłych zakupów samochodów, maszyn czy sprzętu. Leasing wyprzedził tu kredyty i pożyczki bankowe (źródło parkiet.com).

W 2024 roku branża leasingowa oczekuje wzrostu  wynikającego z dalszej poprawy dostępności leasingowanych aktywów oraz mocniejszej współpracy  firm leasingowych z europejskimi funduszami i programami rządowymi w zakresie wspierania MŚP oraz finansowania zielonych aktywów, głównie w postaci udzielanych gwarancji i dofinansowań. Wzrośnie również udział aut z napędem innym niż spalinowy. Z uwagi na dynamicznie zmieniające się technologie oraz relatywnie wyższe ceny zakupu aut elektrycznych przewiduje się wzrost znaczenia wynajmu długoterminowego w kolejnych latach.

Przed nami dekada tektonicznych zmian na rynku. Nowe technologie, modele dystrybucji, nowi gracze, inne zarządzanie aktywami i pakiet ‘fit for 55’ wokół których zmieniać się będzie rynek. W mLeasingu definiuje nas przyszłość, zorientowanie na klienta i to co bezcenne – gen innowacji grupy „m”. W 2024 rok wchodzimy z nowym zarządem spółki i nową strategią, która jest odpowiedzią na dynamicznie zmieniające się otoczenie rynkowe oraz coraz większy wpływ zmian klimatycznych na wyzwania stawiane przed biznesem i społeczeństwem.

Chcemy utrzymywać  bardzo bliską relację z partnerami handlowymi i dalej rozwijać się w cyfrowych kanałach dystrybucji i obsługi. Ponadto będziemy silniej budować naszą obecność w zielonym finansowaniu i dostarczaniu mobilności naszym klientom. Wyróżniają nas ludzie – w najbliższych kilku latach istotna będzie wiedza ekspercka z obszaru mobilności, zielonej transformacji czy szerszego wykorzystania data science oraz umiejętność przywództwa i pracy w zmianie w zespołach. To kompetencje przyszłości na  które stawiamy.